Vírus HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS, je aj v dnešnej dobe strašiakom. Existujú však lieky, ktoré významne uľahčujú život pacientom a tí ho môžu viesť plnohodnotne a takmer bez obmedzení. Skutočný liek však neexistuje, aj keď sú ľudia, ktorí sa z choroby AIDS vyliečili. Sú to dvaja muži – berlínsky a londýnsky pacient. Tí sa vyliečili vďaka transplantácii kostnej drene, ktorou u nich liečili leukémiu a keďže darca mal špeciálnu mutáciu, ktorá odoláva vírusu HIV, títo muži sa vyliečili tiež.
Takáto liečba je ale neefektívna, komplikovaná a nebezpečná, a tak sa nedá považovať za objavenie lieku proti AIDS. Vedci aj preto pátrajú po pôvodoch tejto choroby a vírusu, aby ho dokázali lepšie pochopiť a aby zistili ako mutuje. Teraz sa im podarilo objaviť jeho takmer kompletný genóm z roku 1966.
Najstarší genóm
Našli ho vo vzorke tkaniva odobratého v meste Kinshasa v Demokratickej republike Kongo, ako o tom informuje IFL Science. Vzorka pochádza zo súboru 1 600 odberov a patrila 38-ročnému mužovi.
Ide o najstaršiu takúto vzorku a je o 10 rokov staršia, ako porovnateľná, doteraz existujúca vzorka. Existujú síce aj staršie vzorky, no ide iba o fragmenty vírusu, ktoré limitujú vedecký výskum kvôli nekompletnosti.
Hoci sa svet o AIDS dozvedel až v 80. rokoch, vírus je oveľa starší. Súdiac podľa akumulácie mutácií a rôznych kmeňov sa odhaduje, že k jeho transformácii z opičej imunodeficiencie SIV na HIV prišlo niekedy v rokoch 1881 až 1920. Nájdenie starých sekvencií HIV a ich porovnanie s moderným vírusom je najlepšou cestou dopátrať sa viac o pôvode tohto vírusu.
Vírus zo skupiny M
Otázka o pôvode HIV nadobúda nový význam aj v súčasnosti najmä kvôli pandémii koronavírusu, ktorý takisto vznikol prechodom zo zvieraťa na človeka. Čím viac sa dozvieme o tom, ako vírus „preskočí“ zo zvieraťa na človeka, tým lepšie dokážeme vyvinúť účinnú prevenciu do budúcnosti.
Tím vedcov z Katholieke Universiteit Leuven vytvoril novú metódu na detekciu vírusových genómových sekvencií v starých vzorkách. Tento tím našiel osem z deviatich najstarších sekvencií HIV-1, ktoré sa doteraz našli.
Zo skúmanej vzorky zistili, že vírus HIV-1 pochádza zo skupiny M, ktorá predstavuje viac ako 98 % prípadov identifikovania vírusu. Čo sa stalo s 38-ročným mužom, známe nie je a nevie sa ani kedy umrel. V dnešnej dobe by mal totiž 92 rokov, čo je pri neliečení ochorenia vek, ktorý nemohol dosiahnuť.
Skúmaná vzorka je však veľmi významná a jej porovnávanie s dnešnými zozbieranými sekvenciami poskytuje dôkaz o tom, že odhady, kedy vírus HIV vznikol, môžeme považovať za hodnoverné.
Nahlásiť chybu v článku