Keď vznikajú hviezdy, akou je aj naše slnko, zvyčajne sa zrodia v pároch. Vedci práve preto verili teórii, že niekde „tam vonku“ sa nachádza hviezda, ktorá je takmer identická s našim Slnkom. Keď hviezdy vznikajú, ide o proces zhlukovania plynov a prachu, ktorý je podnietený gravitáciou. Toto sa deje až kým sa nezrútia pod nátlakom vlastnej hmotnosti.
Podľa všetkého bol aj toto prípad nášho Slnka. Tak ako väčšina hviezd, aj ono sa pravdepodobne zrodilo s dvojičkou. Tímu astronómov rôznych národností sa túto dvojičku podarilo vypátrať. Delí nás od nej však 184 miliónov rokov a nesie názov HD186302. Tak ako v prípade Slnka, aj táto hviezda je žltým trpaslíkom. V otvorenej hviezdokope vznikali tieto hviezdy bok po boku a tým pádom majú spoločné molekulárne mračno.
Identické hviezdy
Vo vnútri HD186302 sa spaľuje vodík na hélium, teda presne rovnako, ako je to v Slnku. Obidve dokonca zdieľajú aj 4,5 miliardy rokov dlhý vek. Vďaka archívom galaktického archeologického projektu AMBRE a teleskopu GAIA sa podarilo prísť na existenciu tejto hviezdy. Vedci sú z tohto objavu doslova nadšení. A to aj preto, že naše Slnko malo dosť miesta na to, aby okolo neho vznikli ďalšie planéty, medzi ktorými je aj naša Zem.
Život mimo Zeme?
Ak mala HD186302 podobné šťastie, znamená to, že je vysoká pravdepodobnosť existencie Zeme 2.0. Naše Slnko je hlavným činiteľom toho, že Zem mala ideálne podmienky na vytvorenie života a toto môže byť aj prípadom planéty, ktorá novoobjavené dvojča obieha. Tým pádom by tu mohol tiež vzniknúť život. V inom prípade by sa sem mohol dostať život zo Zeme v čase, kedy našu slnečnú sústavu bombardovali asteroidy.
Všetko je vo hviezdach a to doslova, no šanca na existenciu života mimo Zeme sa týmto objavom rapídne zdvihla.
aanda.org
Nahlásiť chybu v článku