Fotografie Pilierov stvorenia patria medzi najkrajšie a najdôležitejšie zábery vesmíru. Už v roku 1995 ohromila fotografia vyhotovená Hubblovým teleskopom astronómov ako aj laickú verejnosť. Najnovší záber preto tiež vzbudzuje náležitú dávku pozornosti.
Nová fotografia vznikla opäť pomocou Hubblovho teleskopu a ukazuje Piliere stvorenia v infračervenom svetle, ako píše Science Alert. Vďaka tomu je možné vidieť ako svetlo preniká prachom a plynom, čo dáva Pilierom stvorenia namodralý nádych.
Piliere stvorenia sú tvorené najmä vodíkom a prachom. Sú tiež neuveriteľne obrovské. Najvyšší pilier dosahuje dĺžku až 4 svetelné roky, pričom celá Orlia hmlovina je v najväčšom priemere veľká až 70 svetelných rokov.
Ďalšie snímky Pilierov stvorenia
Úplne prvý záber na Piliere pochádza z roku 1995. Je zložený z 32 rôznych snímok vytvorených Hubblovým teleskopom, pričom snímky boli vytvárané v rôznych svetelných spektrách. Vďaka tomu Piliere stvorenie vynikli v celej svojej kráse.
Doteraz posledná fotografia Pilierov stvorenia bola vydaná v roku 2015 a to pri príležitosti 25. výročia umiestnenia Hubblovho teleskopu do vesmíru.
Piliere stvorenia nachádzajúce sa v Orlej hmlovine dostali svoj názov podľa toho, že vďaka prachu a plynom sa v nich tvoria nové hviezdy. Keďže sú Piliere stvorenia ako aj celá hmlovina od nás vzdialené až 7 000 svetelných rokov, podľa astronóma Nicolasa Flageya už dávno neexistujú a po výbuchu supernovy sa zrútili. To sa stalo už pred 6 000 rokmi. My si však vďaka veľkej vzdialenosti môžeme Piliere stvorenia vychutnávať stále v ich plnej kráse.
Nahlásiť chybu v článku