Nahrávky, ktoré NASA zverejnila majú byť údajne tým, čo vytvára vesmír po zvukovej stránke. Nie je to však celkom tak. Na upresnenie, niektoré sondy, ktoré mapujú okolitý vesmír majú schopnosť zachytávať rádiové emisie. Keď sa vedcom ocitli v rukách tieto dáta, previedli do formy zvukových vĺn. V praxi by ste teda nemali možnosť vesmír počuť, ale vlny, ktoré vysiela niektoré planéty a telesá sa dajú konvertovať do počuteľnej formy.
A tak si pre nás NASA tento rok prichystala k príležitosti Haloweenu takéto milé prekvapenie. Meno Ridley Scott je v dnešných dňoch notoricky známe. Aj keď má tento legendárny filmový režisér už 79 rokov, jeho kariére ešte stále neodzvonilo, pretože stál za kamerou pri filmoch, ako Marťan či pri prvom aj poslednom Votrelcovi. Pre predstavu, medzi týmito snímkami je rozdiel takmer 40 rokov.
Prečo o ňom ale hovoríme? Zvuky, ktoré NASA zverejnila svedčia o tom, že Scott bol jeden z vizionárskych režisérov, ktorý dokázal nielen perfektne zachytiť strašidelný a temný vesmír po vizuálnej stránke, ale dokázal vybudovať aj nezameniteľnú atmosféru v podobe zvuku. A zvuk, ktorý sme mali možnosť počuť v prastarých filmoch je takmer identický s tým, ktorý vesmír „skutočne“ vydáva.
Kozmická loď Juno vnikla do magnetického poľa Jupiter. Tu sa jej podarilo zachytiť niekoľko rádiových vĺn. Celé nahrávanie trvalo dve hodiny a prebehol 24. júna 2016.
Ďalšej vesmírnej lodi sa podarilo zachytiť plazmové vlny. Tie boli prekonvertované do kakofonických zvukov, ktoré pripomínajú oceán.
Počas jednej z expedícii letela 14. februára 2011 kozmická loď Stardust okolo kométy Tempel 1. Na kozmickej lodi pristáli vrstvy drobných kamienkov a prachu, čo sa dá vypočuť na tejto nahrávke.
Celý playlist si môžete vypočuť tu.
Pozri aj: Túto hádanku musia zvládnuť astronauti pred odletom do vesmíru. Poradíte si s ňou aj vy?
nasa.gov
Nahlásiť chybu v článku