Ide však o extrémne prirovnanie. Pravdou je však, že naša Zem sa naozaj pomaly ohrieva. Verejnosť o tom nemá ani len tušenia. Meteorológovia sa však začínajú mierne obávať. Teploty totiž v minulom týždni dosiahli rekordné hodnoty.
Ukázalo sa, že mnohé miesta na Zemi boli vystavené extrémnym teplotám. Tie padali v Severnej Amerike, oblasti Stredného východu a v Západnej Ázii. Meteorológ Nick Humphrey z Nebrasky situáciu pozorne sleduje. „Je to neskutočné a je to skutočne jeden z najintenzívnejších teplotných úkazov, ktoré som doteraz na severe videl,“ povedal.
Presné údaje získal vďaka platforme Climate Reanalyzer vyvinutou na univerzite v Maine. Táto slúži na vizualizáciu, klimatických zmien. Poskytuje predpoveď počasia na 10 dní dopredu a ukladá históriu, takže záujemca o vývoj počasia sa môže pozrieť do minulosti a porovnať vývoj teplôt. Ukázalo sa, že padali poriadne teplotné rekordy. Prenesme sa napríklad do Škótska, kde teplota vystúpila na 33,2°C a prekonala tak rekord z roku 2003, kedy dosiahla 32,9°C.
Mesto Glasgow bolo na tom podobne. Teplota tu vystúpila na 31,9°C. Predchádzajúci rekord 31,1°C bol z roku 1950. V Írsku padali taktiež teplotné rekordy. Teplota tu dosiahla 29,5°C. V kanade teplota vystúpila na 36,6°C. V meste Denver v štáte Colorado to bolo až 40 °C. Ruskom v súčasnosti taktiež prechádza vlna teplého vzduchu.
Humphrey sa obáva zvyšujúcej sa teploty na dvoch miestach na Sibíri. Tu bol nárast teplôt naozaj extrémny. Jednalo sa o vzostup o viac ako 20 stupňov v porovnaní s bežnými teplotami. Teplota totiž presiahla 30 °C. Na základe tejto situácie odhaduje, že teploty na týchto miestach čoskoro vystúpia na 32-35 °C. Teplota spôsobí roztápanie sa ľadu a viac vody pohltí viac slnečného žiarenia. Toto prispeje k ešte rýchlejšiemu rozpúšťaniu sa ľadovcov. Laik si tieto zmeny nevšimne, ale za oponou sa dejú veci, ktoré môžu mať v budúcnosti dopad na celý svet.
dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku