Aj keď sa štandardne odporúča, aby ste sa za žiadnych okolností nepozerali priamo na Slnko, v tomto prípade môžete urobiť výnimku. NASA zverejnila videozáznam, ktorý mapuje 10 rokov činnosti hviezdy slnečnej sústavy.
Celkovo 61-minútové video je zostavené z fotografií s vysokým rozlíšením, ktoré zachytila kozmická loď Solar Dynamics Observatory. Každá sekunda na videu pritom predstavuje jeden deň, uvádza Science Alert.
Až 87-tisíc fotografií
Môžete sledovať, ako slnečná korona bliká a horí každý deň, zatiaľ čo nabité častice plazmy sa stáčajú hore a dole po povrchu. Toto je pohľad na Slnko, ktorý zo Zeme jednoducho vidieť nemôžete.
Tvorcovia videa použili jednu fotografiu z každej hodiny pozorovania od obdobia z 2. júna 2010 až do 1. júna 2020. Pri sledovaní celého videa tak uvidíte spolu viac ako 87-tisíc fotografií. Tvorcovia videa použili hudbu od hudobníka Larsa Leonharda s príznačným názvom Solar Observer.
Zaujímavé okamihy
Samozrejme, pri sledovaní videa môžete vidieť aj rôzne zaujímavé okamihy. Tí, ktorí nechcú pozerať video celú hodinu, tak by sa mohli zamerať na čas 6:20, keď 7. júna 2011 v dolnej časti na moment vidieť obrovskú erupciu.
Zaujímavým záberom je aj ten z 5. júna 2012 v čase 12:24, keď pred Slnkom prejde Venuša. K opakovaniu tohto javu dôjde až v roku 2117. Zoznam všetkých zaujímavých miest NASA uvádza v popise videa.
Niekedy môžete vidieť ako keby výpadky, ktoré sú zapríčinené zatmením lode Solar Dynamics Observatory Mesiacom alebo Zemou. Tiež v roku 2016 prišlo k dlhšiemu výpadku spôsobeného nástrojom AIA. Problém bol vyriešený v priebehu jedného týždňa.
Pozorovania Slnka pomocou Solar Dynamics Observatory prináša astronómom pochopenie fungovania našej hviezdy a tiež jej účinkom na celú slnečnú sústavu.
Nahlásiť chybu v článku