O obrovskom meteorite, ktorý 18. decembra explodoval nad Beringovým morom, vie už takmer každý. Svet totižto nedávno obehla veľmi zaujímavá správa, ktorá hovorila o tom, že explóziu o sile desiatich atómových bômb, si nevšimli dokonca ani vedci.
Aj napriek tomu, že sme si tento výbuch nevšimli, zaznamenal ho vesmírny prístroj s názvom Multi-angle Imaging SpectroRadiometer (MISR), ktorý sa nachádza na Terra satelite. Explóziu, ktorá sa považuje za tretiu najsilnejšiu od roku 1900, a ktorá mala silu neuveriteľných 173 kiloton, má tak NASA celkom zreteľne zaznamenanú.
Keď hovoríme o tretej najsilnejšej explózií, tá prvá bola v roku 1908, ktorá je známa aj pod názvom Tunguská udalosť a druhá v roku 2013, kedy meteorit explodoval nad mestom Čeľabinsk. Explózia v Čeľabinsk si však vyžiadala aj obete. Presnejšie bolo zranených až 1200 ľudí.
A video showing the smoke trail from the #Meteor over the Bering Strait last December, produced using data from @JMA_kishou's #Himawari satellite.
The orange meteor trail in the middle, shadow above-left.Hi-res copy: https://t.co/EXn8sFb556 pic.twitter.com/X54InkvMnl
— Simon Proud (@simon_sat) March 19, 2019
Na najnovších snímkach, ktoré zaznamenali explóziu je jasne viditeľný tieň meteorickej explózie, známy aj pod názvom bolid. Tieto tiene sú celkom bežné, no zvyčajne bývajú omnoho menšie, informuje portál ScienceAlert.
Ak sa na snímku pozriete pozorne, určite si všimnete aj oranžový mrak. Ten zanechal meteor pri tom, ako ho ohrieval vzduch, keď dopadal rýchlosťou 115 200 kilometrov za hodinu do našej atmosféry.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku