Odkedy začal človek dobíjať vesmír prešlo už niekoľko desaťročí. Len nedávno prišla NASA s obrovskou novinkou, keď prezradili, že objavili 4 planéty podobné Zemi, kde sa pravdepodobne nachádza aj voda. Tie sú však priveľmi ďaleko. Najbližšia teoreticky obývateľná planéta k Zemi je však oveľa bližšie. Je ňou Mars, ktorému však chýba atmosféra a teda život na nej nie je možný. NASA však prichádza s nápadom, ktorý by mal tento problém vyriešiť. Budú z nás v budúcnosti skutočne Marťania?
Absencia atmosféry je problém. Bez vzduchu, a teda kyslíku, nie je život možný. Ako „dodať“ mŕtvej planéte život? Jednoducho. Vytvorme na nej atmosféru podobnú tej na Zemi. Taký je návrh NASA, ktorý pred pár dňami predostreli verejnosti. Samotná realizácia už taká jednoduchá nie je. Práve naopak. K vytvoreniu atmosféry na planéte je potrebná jedna veľmi dôležitá vec, a tou je magnetické pole.
A práve v tomto tkvie plán, ktorý sa zrodil v NASA. Umelo dodať Marsu magnetické pole, ktoré by Červenú planétu ochránilo pred slnečnými vetrami a na Marse by sa tak mohla prirodzene vytvoriť atmosféra. To by viedlo k tomu, že sa na planéte znovu objaví voda v kvapalnom skupenstve. Voda je kľúčom k životu. Mars by sa stal znovu takým ako kedysi. Vedci totiž už dávno dokázali, že planéta atmosféru v dávnej minulosti mala, a dokonca sa na nej nachádzala aj voda v kvapalnom skupenstve.
Všetko sa zmenilo pred miliardami rokov. Magnetické pole Marsu sa porušilo a slnečný vietor – vysokoenergetické častice pochádzajúce zo Slnka, „odviali“ atmosféru Marsu preč. Ak niekedy na Marse existoval život, tak v tomto momente zanikol. NASA však predpokladá, že je možné dostať Červenú planétu späť do tohto stavu. Jediné čo chýba je magnetické pole. A údajne vedia, ako by sa to dalo dosiahnuť.
Minulý týždeň prezentoval riaditeľ planetárneho výskumu NASA Jim Green myšlienku toho, ako vrátiť Marsu atmosféru. Celý nápad stojí na „vyslaní“ magnetického štítu do priestoru medzi Marsom a Slnkom, ktorý by planétu chránil pred slnečným vetrom a na Marse by tak mohla znovu prirodzene vzniknúť atmosféra. Možno sa vám to celé zdá len ako šialený nápad, no Green argumentoval tým, že magnetické štíty už NASA skúma i keď v oveľa menších rozmeroch. Magnetické štíty totiž chcú prvotne využiť pre ochranu astronautov pred kozmickým žiarením v raketoplánoch.
Čo sa vlastne magnetickým štítom zmení? Na Marse by znovu začala vznikať prirodzená atmosféra. Do niekoľkých rokov by získala polovičný atmosferický tlak ako má naša Zem. Planéta by sa oteplila asi o 4°C, čo by viedlo k roztápaniu ľadu v severnej časti Marsu. Do novovzniknutej atmosféry by sa z ľadu uvoľnilo obrovské množstvo oxidu uhličitého, vytvoril by sa skleníkový efekt, Mars by sa ešte viac oteplil a na planéte by znovu existovala kvapalná voda. To hovoria simulácie pochádzajúce priamo z NASA.
Samotný tím, ktorý na tejto teórii pracoval, priznáva, že v tomto momente sa jedná len o teoretický model. Vízia však podľa nich nie je nerealizovateľná. Vedci budú naďalej pracovať na tomto projekte a pokúsia sa zistiť presný čas, za ktorý by takéto pozitívne zmeny na Marse nastali. Ak sa podarí na Marse vytvoriť atmosféru, potom už kolonizácia Marsu nebude ďaleko.
Pozri aj: Zem nám už nestačí. Japonsko sa pridalo ku krajinám, ktoré chcú ťažiť nerasty vo vesmíre
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku