Amatérski astronómovia, ale aj všetci nadšenci astrofyziky a vesmíru, majú v týchto dňoch dôvod na radosť. Národný úrad pre letectvo a vesmír, alebo skrátene NASA, totiž oznámila, že všetky výskumy bude zverejňovať na novom internetovom portáli, ku ktorému bude mať prístup každý, a čo je na tom najlepšie, všetky údaje budú zadarmo.
Čo by sa stalo, keby sa naša Zem odrazu prestala točiť okolo vlastnej osi? Pozrite si naše video o tejto zaujímavej, no aj veľmi desivej teoretickej situácií.
Na nových stránkach budú zverejňované všetky výskumy, ktoré realizovala NASA, ale aj rôzne dáta, vedecké články a ďalšie spisy, ktoré boli doteraz využívané len pre potreby vesmírneho úradu.
„V NASA sa tešíme z toho že môžeme rozšíriť prístup k našim rozsiahlym vedeckým a technickým publikáciám širokej verejnosti“, uviedla námestníčka NASA Dava Newmanová. „Prostredníctvom otvoreného prístupu k dátam pozývame všetkých ľudí, aby s nami poznávali Zem, vzduch a vesmír.“
Zverejnenie materiálov prišlo ako reakcia na žiadosť vlády prezidenta Baracka Obamu, ktorá požadovala, aby boli americké vedecké organizácie transparentnejšie a prístupnejšie. NASA dúfa, že tento otvorený prístup urýchli šírenie informácií o jej činnosti, podporí záujem o výskum vesmíru a v konečnom dôsledku pomôže zrýchliť napredovanie vesmírnych projektov.
Nielen americká NASA, ale aj Európska únia nedávno vyhlásila že sa takisto chystá sprístupniť všetky vedecké výskumy pod hlavičkou Európskej únie, a tiež samozrejme zadarmo. Zverejnenie európskych výskumov je však naplánované až v roku 2020.
„Sprístupnenie našich údajov znamená jednoduchší prístup k nim a verím, že to bude mať pozitívny dopad aj na našu prácu a výskum, vďaka čomu budeme napredovať“, povedala vedúca oblasti výskumov NASA, Ellen Stofanová.
Všetky výskumy a údaje, ktoré NASA zatiaľ zverejnila, si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku