Foto: Flickr (Kevin Gill), Twitter (RamzanR80111049)

Prírodné úkazy, aké boli spozorované na Marse, môžeme nájsť aj na Zemi.

Ide o bežné javy, ktoré sú dôsledkom rôznych geologických a tektonických činností. Vďaka ním sa na našej planéte formujú pravidelné skalnaté útvary, väčšinou na vrcholoch kopcov. Niečo podobné spozorovali hvezdári aj na Marse. Kvôli prvotnej neinformovanosti prisudzovali tento jav činnosti mimozemského života.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štruktúry pripomínajú tie, ktoré sa nájdu aj na Zemi a ich vznik sa datuje do prehistorických čias. Hvezdári ich objavili v oblasti severného pólu červenej planéty. Po bližšom prieskume však samozrejme prišli na to, že nejde o prácu mimozemšťanov, prípadne Marťanov, ale o zmieňovaný geologický jav.

Na Zemi sa môžu takéto arktické skaliská formovať cez proces mrazuvzdornosti. Neustále roztápanie sa okolitého ľadu a opätovné zmrazovanie formuje skaly do pravidelných útvarov, takých, aké zbadali aj hvezdári. Takýto cyklus trvá na Zemi zhruba rok, na Marse však hovoríme o omnoho dlhšej dobe.

NASA pred časom čelila kritike, počas ktorej konšpirátori tvrdili, že sa snaží ututlať dôkazy o mimozemskom živote práve na Marse. Výskumník z Buckinghamskej univerzity, Barry DiGregorio, prišiel s prehlásením, že NASA nevenovala dostatok pozornosti fosíliám, ktoré objavila na planéte sonda. Barryho verzia je taká, že keby sa fosílie spred 485 miliónov rokov ukázali ako reálne pozostatky života, vesmírna agentúra by prišla o rozpočet pre ďalšie misie.

Nakoľko má Barry pravdu sa dá posúdiť len veľmi ťažko, obzvlášť pre laickú verejnosť, no jedno je jasné, podobne ako Zem aj Mars je fascinujúca planéta, ktorá sa neskladá len z červených dún, ale najmä z množstva prehistorických tajomstiev.

Pozri aj: NASA rieši veľkú dilemu. Uvažuje, či má zapečatené vzorky z Mesiaca otvoriť a podrobiť podrobnej analýze, alebo ešte počkať

metro.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články