NASA o anomálii vie už desaťročia, no ešte aj dnes si nad ňou vedci lámu hlavu. Prečo je na tomto mieste intenzita magnetického poľa nižšia a čo to znamená?
Nad fenoménom si vedci lámu hlavy už desaťročia
Ako informuje portál NASA, medzi Južnou Amerikou a juhozápadnou časťou Afriky sa nachádza anomália v magnetickom poli Zeme, píše portál Science Alert. Ide o rozľahlé územie, kde magnetické pole pôsobí nižšou intenzitou. Fenomén, nad ktorým si vedci lámu hlavu už desaťročia, dostal pomenovanie South Atlantic Anomaly – SAA (juhoatlantická anomália). Oslabenie magnetického poľa totiž ovplyvňuje satelity, ale aj raketoplány NASA, vrátane Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, ktorá počas svojho putovania prechádza priamo cez juhoatlantickú anomáliu. Čo sa týka obyvateľov Zeme, na tých anomália nijak nevplýva.
The South Atlantic Anomaly (SAA) between South America and Africa still concerns NASA scientists as it is a region of weakened magnetic field that can affect spacecraft such as ISS and satellites. Higher probability of being hit by high energy particles. https://t.co/WO8kZnvHNK
— Jose Hernandez (@Astro_Jose) August 18, 2020
Pre ISS je juhoatlantická anomália nebezpečná najmä preto, lebo vysokoenergetické častice, v tomto prípade protóny vyžarujúce zo Slnka, môžu spôsobiť skrat a narušiť tak fungovanie prístrojov na palube vesmírnej stanice. Aj keď väčšinou ide len o krátkodobé výpadky vo forme zábleskov, ich následkom môže dôjsť k strate cenných údajov. Vo vážnejších prípadoch môže dôjsť k trvalej poruche kľúčových komponentov, kvôli čomu musia byť systémy pred vstupom do oblasti anomálie vypínané.
Ide o nemalé riziko, je teda pochopiteľné, že NASA má juhoatlantickú anomáliu neustále pod dohľadom. Navyše, ide o záhadu, vysoko komplexný problém, ktorý láka vedcov z celého sveta.
Magnetické pole je vlastne superpozícia polí, pričom za primárny zdroj je považovaný oceán krúžiaceho roztaveného železa v jadre Zeme, tisícky kilometrov pod jej povrchom, vysvetľuje prostredníctvom portálu NASA geofyzik Terry Sabaka z Goddardovho centra pre vesmírne lety.
Zdá sa, že anomália sa delí na dve samostatné bunky
Oslabenie magnetického poľa spôsobuje aj naklonenie osi Zeme a rezervoár, ktorému sa hovorí African Large Low Shear Velocity Province a nachádza sa približne 2 900 kilometrov pod povrchom Afriky. Vedci sa však nazdávajú, že môže ísť aj o oslabenie dominantného dipólu v danej oblasti.
Aj keď majú v tomto prípade vedci viac otázok ako odpovedí, výskum sa neustále posúva vpred. Napríklad v štúdii, ktorá bola v roku 2016 publikovaná prostredníctvom časopisu Advancing Earth and Space Science, heliofyzička Ashley Greeley informovala, že juhoatlantická anomália sa postupne posúva smerom na severozápad.
Navyše, zdá sa, že anomália sa postupne delí na dve samostatné oblasti so zníženou intenzitou magnetického poľa. Vedci zatiaľ nevedia, čo tento jav znamená a ako sa bude situácia vyvíjať naďalej. O to viac je dôležité, aby vesmírne agentúry anomáliu neustále sledovali a skúmali ju.
Nahlásiť chybu v článku