Ak je vaša odpoveď kladná, raketa od NASA je na to ako stvorená. Ako píše portál CNET, vesmírna agentúra daruje nosnú raketu Saturn 1 tomu, kto si ju dokáže odniesť.
Keď sa sklad preplní
Ak žijete alebo pracujete na jednom mieste dostatočne dlho, zhromaždí sa vám v sklade zopár vecí. Neplatí to však len pre jednotlivcov či bežné firmy, ale aj pre takého giganta, akým je napríklad NASA. Vo vesmírnej agentúre sa však neskladujú len škatule so starými papiermi, ale napríklad aj rakety.
Hľadá sa nový domov pre Saturn 1
Jednu takú „maličkosť“ má na sklade aj súčasť NASA, Marshall Space Flight Center (MSFC) v Alabame. Ide konkrétne o súčasť rakety Saturn 1, Saturn 1 Block 1 Booster a MSFC jej hľadá nový domov. Súčiastka, ktorú chce NASA darovať, slúžila na to, aby sa raketa vcelku dostala preč z atmosféry Zeme a Saturn 1 bol okrem iného predchodcom Saturnu V, ktorý v roku 1969 pomohol Armstrongovi, Aldrinovi a Collinsovi dostať sa na Mesiac.
Dostane ju ten, kto si ju dokáže odniesť
Zaujímavosťou je, že raketa Saturn 1 nebola nikdy použitá a je v bezchybnom stave. Napriek tomu sa ju však NASA rozhodla darovať zadarmo. Má to však háčik – vziať si ju môže ten, kto bude schopný odniesť si ju a preprava takej rakety nie je vôbec lacnou záležitosťou, nového majiteľa vyjde na 250 000 dolárov (niečo vyše 223 000 eur). To vylučuje väčšinu jednotlivcov a do úvahy prichádzajú najmä múzeá či iné vzdelávacie inštitúcie.
Výberové konanie
Samozrejme, NASA nedá kus histórie len tak komukoľvek a každý, kto má záujem, sa musí zapojiť do výberového konania prostredníctvom na to určenej stránky Gsaxcess. Saturn 1 nie je jediná raketa, ktorú NASA ponúka možným záujemcom. V priebehu rokov sa nazbieralo viac vybavenia, najmä z éry Apollo, ktoré je umiestnené v rôznych zariadeniach.
K dispozícii sú aj dostupnejšie artefakty
Okrem kúskov, ktorých preprava stojí nemalé peniaze, sú však k dispozícii aj dostupnejšie artefakty. Záujemcovia si napríklad môžu zadovážiť vrecko so sušenou potravou, ktorá tvorila jedálniček astronautov, čepeľ z turbíny či termálne deky, ktoré boli taktiež súčasťou vesmírnej výbavy. Tie môžu byť doručené záujemcovi v cene od 40 dolárov (36 eur).
Prečo sa NASA vecí zbavuje práve takýmto spôsobom? Jednoducho povedané, preprava niečo stojí a vesmírna agentúra radšej investuje do novej výbavy ako do presúvania a skladovania tej starej. Okrem toho, prečo by nemohli nepoužívané kúsky výbavy urobiť radosť niekomu inému?
thevintagenews, cnet
Nahlásiť chybu v článku