Ilustračné foto: maxpixel.net

Rok 2019 je ešte len v začiatkoch, no na objavy je už teraz poriadne bohatý.

Medzi tie najnovšie objavy patrí aj nález, ktorý sa podaril NASA. Pod ľadovou pokrývkou Grónska objavili obrovský kráter, ktorý je následkom dopadu meteoritu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Druhý kráter

Objav krátera nie je prvý svojho druhu, ide už o druhý takýto nález v priebehu niekoľkých mesiacov. Prvý kráter sa podarilo objaviť ešte v novembri minulého roka pod ľadovcom Hiawatha, tento sa však nachádza viac ako 1,5 kilometra pod ľadovou pokrývkou Grónska. Kráter sa podarilo objaviť, keď NASA za pomoci snímok z radarov skúmala podložie danej lokality.

Jeden z najväčších kráterov na Zemi

Kráter, ktorý sa podarilo objaviť, je široký viac ako 35 kilometrov, čo z neho činí jeden z najväčších kráterov, aký bol doteraz na Zemi nájdený. Vedci hovoria, že dopad meteoritu, ktorý ho spôsobil, bol zrejme jeden z tých, ktoré sa vo veľkej miere pričinili o zmenu klimatických podmienok a k hromadnému úhynu zvierat.

Nové objavy

Odborník na ľadovce, ktorý sa na objave podieľal, Joe MacGregor hovorí, že je fascinujúce, že ešte vždy je čo objavovať. Človek skúma Zem z každého možného uhla, zo Zeme i zo vzduchu, no vždy sa nájde niečo, čo dokáže odborníkov prekvapiť.

Meteorit alebo vulkán

Prečo si vedci myslia, že kráter vznikol práve dopadom meteoritu? Jediným ďalším možným vysvetlením, ako mohol tak obrovský kráter vzniknúť je totiž kolaps vulkánu, no v danej oblasti žiadna vulkanická činnosť zaznamenaná nebola. Najbližšia oblasť, kde bola vulkanická aktivita pozorovaná, sa nachádza stovky kilometrov od krátera.

Vyhynutie dinosaurov

Samozrejme, nový objav si vyžaduje ešte niekoľko podrobných prieskumov, no ak sa teóriu podarí potvrdiť, kráter sa umiestni na 22. priečke medzi tie najväčšie, aké boli doteraz objavené. Vedci si myslia, že dopad tohto meteoritu mohol mať podobný vplyv ako asteroid, ktorý spôsobil vyhubenie dinosaurov.

Erózia

Pri náleze prvého z dvojice kráterov sa vedci pokúsili určiť jeho vek, aby mohli lepšie pochopiť, aký mal dopad meteoritu vplyv na Zem. Podobný postup zvolili aj pri novšom objave a ukázalo sa, že kráter je starý približne 79 000 rokov. Aj keď objavy sú od seba vzdialené len niečo vyše 180 kilometrov, vedci si nemyslia, že by k dopadu meteoritov došlo v rovnakom čase. Vychádzajú z toho, že pokrývka ľadu nad druhým kráterom je staršia a navyše, je v oveľa viditeľnejšej miere poznačená eróziou.

independent
Uložiť článok

Najnovšie články