Dnešná ohlásená konferencia ohľadom exoplanét pritiahla pozornosť všetkých svetových médií. Vedci priniesli úžasné zistenia. Na exoplanétach, ktoré obiehajú hviezdu (červeného trpaslíka) Trappist-1 našli vodu v tekutej forme. To je základný predpoklad na to, aby sa tam mohol rozvíjať život podobný ako na Zemi.
Okrem toho majú tieto exoplanéty skalnatý povrch. Súbor siedmich planét, ktoré obiehajú červeného trpaslíka Trappist-1 má veľkosť podobnú Zemi a na šiestich sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádza voda. Tri z týchto planét sa nachádzajú v tzv. obývateľnej zóne od svojej materskej hviezdy a voda sa na nich môže nachádzať aj v tekutej forme.
Súbor planét v systéme Trappist-1 je tak zatiaľ najväčším hviezdnym systémom, kde sa nachádzajú planéty podobné Zemi a s veľkou pravdepodobnosťou sa až na troch nachádza voda v tekutej forme. Vedci sú tak z tohto objavu patrične nadšení.
Okamžite sa vynorili otázky, či sa na týchto planétach môže nachádzať život.
Systém Trappist-1 je od nás vzdialený 40 svetelných rokov, a tak zistiť, či sa na týchto planétach skutočne nachádza život bude veľmi zložité. Vedci ale predpokladajú, že planéty, ktoré sú v správnej vzdialenosti môžu mať na svojom povrchu rozsiahle oceány, tak ako aj my na Zemi. Tým spĺňajú základnú podmienku na vývin života.
„Je to fascinujúci planetárny systém a nielen preto, že sme našli toľko planét, ale najmä preto, že sú všetky svojou veľkosťou prekvapivo podobné Zemi,“ uvádza hlavný astronóm výskumu Michaël Gillon.
interez.sk (red), nasa.gov, popularmechanics.com
Nahlásiť chybu v článku