Foto: wikimedia.com/maxpixel.net

V celej slnečnej sústave je Zem jediným známym miestom, kde je možné dlhodobé prežitie.

Človek je nesmierne vynaliezavý tvor, dokáže prežiť v polárnych oblastiach, aj na púšti. Aj na Zemi sa však nachádzajú miesta, ktoré sú z rôznych príčin neobývateľné. Či už vďaka pričineniu človeka alebo kvôli extrémnym podnebným podmienkam, jednoducho sa tu žiť nedá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ilha da Queimada Grande

Tento ostrov sa ináč nazýva aj Ostrov hadov a ako už napovedá samotný názov, doslova sa to tu hadmi hemží. Dokonca ide o jeden z najjedovatejších druhov na svete, tzv. bothrops insularis a jeden had pripadá na každý meter štvorcový. To znamená, že na jedinom ostrove sa nachádza približne 4 000 hadov. Kedysi patril ostrov k Brazílii, oddelila ho však od pevniny stúpajúca hladina vody. Hady tu však nemali prirodzeného nepriateľa a kedysi ohrozený druh tu tak doslova prekvitá. Hady sú v Brazílii zodpovedné za množstvo úmrtí a na ostrov je verejnosti vstup zakázaný. Má naň vstup len armáda a výskumníci.


Iron Mountain Mine, Kalifornia

V tejto oblasti sú zas tie najkyslejšie vody na svete. Ph dosahuje hodnotu 3,6, koncentrácia rozpustených kovov dosahuje výšku až 200 gramov na liter a koncentrácia sulfátov 760 gramov na liter. Od roku 1860 až do roku 1963 sa v tejto oblasti ťažilo striebro, železo, zlato, meď, ale aj zinok. Okolo roku 1900 sa tu dokonca nachádzala najväčšia spoločnosť na ťažbu medi. Práve táto činnosť poškodila mieste horniny natoľko, že podzemné minerály boli vystavené vplyvu dažďovej vody a kyslíka. To spôsobilo, že miestne vodné toky sú nesmierne jedovaté. Ak sa ich dotknete, spália vám oblečenie aj pokožku. NASA sem pred časom vyslala prieskumného robota, už ho však nikdy nikto nevidel.

wikipedia.org

Pig Beach, Bahamy

Pig Beach alebo Prasacia pláž je ostrov, na ktorom síce nežijú ľudia, ale žije tu množstvo divých prasiat. Hovorí sa, že prasatá tu kedysi vysadili námorníci, ktorí sa na ostrov chceli neskôr vrátiť a upiecť ich, to sa však nestalo a prasatá tu odvtedy prežívajú na zvyškoch, ktoré im hádžu okoloidúce lode. Iné legendy však tvrdia, že prasatá sem boli dovezené zámerne, ako lákadlo pre turistov. Nie je teda celkom jasné, odkiaľ sa na ostrove nabrali, isté však je, že tam žijú už od roku 2001 a ich populácia pomaly ale isto narastá.


Ostrovy Protinožcov, Nový Zéland

Ide o vulkanický ostrov s mimoriadne chladným podnebím a silným vetrom. Okrem toho, že tu takmer neustále fúka vietor a prší až 300 dní ročne, miestny ekosystém už nejaký ten čas ničia myši, ktoré sa sem dostali zrejme náhodne, za pomoci stroskotanej lode. V roku 2012 bola dokonca založená kampaň, ktorej cieľom bolo počet hlodavcov zredukovať.

Danakil, Etiópia

Dokonca aj National Geographic nazval toto miesto najkrutejším na svete. Danakil je totiž púšť plná piesku, soli a vulkánov. Je to také malé peklo na Zemi. Okrem toho, púšť je jedným z najnižšie položených miest na Zemi, teplota tu dosahuje miestami až takmer 63°C a ročne tu spadne len do 200 milimetrov zrážok. Napriek tomu sem však občas zablúdi ľudská noha. Chodia sem obchodníci so soľou, ktorí ju naložia na ťavy a odvážajú späť do kilometre vzdialeného mesta.


Centralia, Pensylvánia

Centralia bola kedysi baníckym mestom, no už od roku 1962 tu neustále horí podzemný oheň a vzduch je naplnený jedovatým dymom. Hovorí sa, že pod zemou je ešte dostatok uhlia na to, aby horelo ešte ďalších 250 rokov. Kedysi tu žila až tisícka ľudí, v roku 2013 ich tu ostalo už len sedem.


Údolie smrti, Kalifornia

Toto miesto patrí medzi najhorúcejšie a najvyprahnutejšie na svete a teplota tu dosahuje miestami až 55°C. Najvyššia teplota bola zaznamenaná v roku 1913, keď sa vyšplhala na 56,7°C. Ak by sa sem vybral človek, čoskoro by ho zabil nedostatok pitnej vody. Zdá sa však, že fauna a flóra si našla spôsob ako prežiť aj tu.


Wittenoom, Austrália

Kedysi sa na tomto mieste ťažil modrý azbest, no čoskoro bolo také kontaminované, že ho v roku 1966 museli zavrieť. Napriek tomu tu však v roku 2017 trvalo žili traja ľudia a tvrdia, že milujú tú samotu. Ťažba tu prebiehala dlhých 30 rokov, kým sa nezistilo prepojenie medzi azbestom a rôznymi smrteľnými ochoreniami, ako napríklad rakovina. Na mieste sa aj v súčasnosti nachádza veľké množstvo azbestu a vláda sa pokúsila urobiť všetko pre to, aby viac do mesta nik neprišiel. Dokonca sa ho pokúsili odstrániť z máp.

Ghost town.

A post shared by tenikasmith (@tenikasmith) on


Kabwe, Zambia

Kabwe patrí následkom ťažby medzi tie najtoxickejšie miesta na svete, ovzdušie je doslova zamorené oloveným prachom a pôda a voda sú taktiež kontaminované ťažkými kovmi. Už celé generácie sa tu deti rodia s ťažkými deformitami a poškodeniami mozgu. Pomôcť týmto ľuďom sa snaží množstvo organizácií z celého sveta. Snažia sa rodiny premiestniť inde, mnohé však odmietajú odísť. Vláda im preto aspoň zabezpečuje čistú, nekontaminovanú pôdu.


Severný Sentinel, Andamanské ostrovy

Ostrov je obývaný skupinkou domorodcov, ktorí odmietajú akýkoľvek kontakt s okolitým svetom a dodnes tak ostávajú nedotknutí modernou civilizáciou. Severný Sentinel patrí medzi najizolovanejšie miesta na Zemi a domorodci ho obývajú údajne až 65 000 rokov. Nikto nevie, kto tí ľudia v skutočnosti sú, ani nepozná ich jazyk. Nikto sa však nedostane dostatočne blízko, aby to zistil. Ak sa totiž k ostrovu priblížite, domorodci vás bez váhania zabijú.

Visitors who venture onto or too close to North Sentinel Island risk being attacked by members of a mysterious tribe who have rejected modern civilisation and prefer to have zero contact with the outside world. Islanders have been known to fire arrows or throw stones at low flying aircraft on reconnaissance missions. Located in the Bay of Bengal, North Sentinel Island belongs to India and remains an enigma, despite being populated for an estimated 60,000 years. Untouched by modern civilisation, little is known about the Sentinelese people, their language, their rituals and the island itself. India's government has since given up on making contact with the islanders and established a three mile exclusion zone. Second picture bottom right image is actually the Amazonian tribe, similar to these people but i added the wrong image. My mistake. #SentinelIsland #project_knowledge

A post shared by ▪Project Knowledge▪ (@project_knowledge) on


Ak teda zvažujete, kam na letnú dovolenku, odporúčame radšej tieto miesta vynechať.

Pozri aj: Zachránilo ho sledovanie televízie. Mužovi sa podarilo prežiť v nehostinnej austrálskej divočine, vďaka radám od známeho dobrodruha Beara Gryllsa

unbelievable-facts
Uložiť článok

Najnovšie články