Čo by sa stalo, keby do Zeme narazil akýkoľvek vesmírny objekt, je otázkou, ktorá mnohých zaujíma. Modelov už boli vypracované desiatky, väčšina z nich ale počítala s hypotetickou otázkou nárazu asteroidu do amerického kontinentu. V novej simulácii však NASA počítala s nárazom asteroidu do Európy a miestom dopadu objektu by mala byť Šumava.
O novom experimente informoval web Business Insider. Skupina vedcov z NASA sa snažila v priebehu 5-dňového cvičenia reagovať na hrozbu prípadného zásahu fiktívnym asteroidom. Prostredníctvom simulácie chceli zistiť a zároveň si natrénovať, čo všetko by sa dialo, keby Zemi hrozil neodvrátiteľný stret s vesmírnym telesom. V priebehu tretieho dňa sa ukázalo, že fiktívny asteroid by dopadol na juh Česka.
Experiment simuloval zrážku asteroidu so Zemou
Simulácia stretu odštartovala 26. apríla a jej autormi sú vedci a výskumníci z Centra pre výskum objektov v blízkosti Zeme patriace pod NASA (CNEOS), kde tiež boli publikované výsledky experimentu.
Celý experiment pracoval len s tými informáciami, ktoré by vedci a odborníci z vesmírnych úradov mali k dispozícii, keby Zem skutočne asteroid ohrozoval. Na základe prichádzajúcich dát, ktoré sa menia z minúty na minútu, tak musia vedieť reagovať na možné nové komplikácie vyplývajúce zo situácie.
Nejde pritom o prvý podobný experiment, CNEOS ich v minulosti vykonal už niekoľko. Vedci si vždy stanovia dôležité premenné, tohtoročné zadanie znelo: „19. apríla astronómovia na Havaji objavili asteroid 2021 PDC vzdialený od Zeme zhruba 57 miliónov míľ. K jeho priblíženiu k Zemi dôjde 20. októbra 2021, teda o 6 mesiacov. Pôvodná pravdepodobnosť dopadu na Zem je 1:2500. Odhady veľkosti asteroidu sa pohybujú niekde medzi 35 a 700 metrami.“
Prvý deň
Na základe zadania bol následne vypracovaný model, ktorý predpokladal ďalší vývoj situácie. Všetky potrebné informácie sa muselo podariť vyhodnotiť v priebehu piatich dní.
Ako experiment postupoval, tak prvý deň cvičenia sa vedcom podarilo zistiť, že pravdepodobnosť zrážky asteroidu so Zemou sa zvýšila z 1:2500 na 1:20. Prvé odhady potenciálneho dopadu zahŕňali približne dve tretiny celej planéty. Asteroid tak mohol dopadnúť prakticky kamkoľvek.
Druhý deň
Druhý deň experimentu však už priniesol o čosi presnejšie informácie a vedci zistili, že nimi vytvorený fiktívny vesmírny objekt na sto percent do Zeme narazí. Podarilo sa určiť aj presnejšie miesto dopadu – buď to bude niekde v Európe alebo v Severnej Afrike. Analýza dostupných možností na záchranu ľudstva pred dopadom asteroidu však preukázala, že jeho dráhu sa odkloniť nepodarí, a teda s istotou na Zem dopadne.
Tretí deň
Tretí deň priniesol veľmi zlé správy predovšetkým pre obyvateľov strednej Európy. Model vedcov ukázal, že pás potenciálneho zásahu meria 800 x 250 kilometrov a ležia v ňom krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a podstatná časť Česka – juh, západ a stred, vrátane Prahy.
V priebehu pár hodín sa napokon ukázalo, že asteroid dopadne do oblasti hranice medzi Českom, Nemeckom a Rakúskom – na Šumavu. Spresnený bol aj rozmer telesa – len niečo vyše 140 metrov. To sú dobré správy najmä preto, že asteroid by nenapáchal veľa škody.
Podľa analýzy by bola 74-percentná pravdepodobnosť, že dopad asteroidu postihne viac než 100-tisíc ľudí, 21 percent, že by to postihlo viac než milión obyvateľov a ten najhorší scenár, podľa ktorého by to ovplyvnilo 6,6 milióna ľudí, mal pravdepodobnosť najnižšiu.
Štvrtý deň
Štvrtý deň preukázal, že miestom dopadu bude na 99 % Šumava, asteroid je však menší, ako sa predpokladalo, a teda ovplyvní ďaleko menej obyvateľstva. Vedci začínajú premýšľať nad tým, koho každého by bolo potrebné evakuovať.
Tu ale experiment nateraz končí. Ďalšie výsledky prinesie NASA na webe CNEOS v najbližších dňoch, kde sa vyhodnotia ďalšie premenné.
Nahlásiť chybu v článku