Pred časom NASA spustila misiu, v rámci ktorej sa družica Tess vydala na prieskum. Počas prvých troch mesiacov svojho putovania objavila tri nové planéty a šesť supernov mimo našej slnečnej sústavy.
Nové planéty
Družica Tess bola do vesmíru vypustená ešte začiatkom leta minulého roka a odvtedy vďaka novým objavom zožala nemalé úspechy. Od leta sa totiž podarilo objaviť napríklad planétu, ktorá dostala pomenovanie Pi Mensae c.
Tá obieha okolo hviezdy a svoju trasu dokončí v priebehu 6 dní. Ďalšia planéta s kamenistým povrchom zas obieha po svojej trase len 11 hodín a má názov LHS 3844b.
Najdlhšie obiehajúcou planétou je planéta HD 21749b, ktorá je zároveň najnovšou medzi objavmi. Okolo hviezdy obieha 36 dní a nachádza sa v súhvezdí Sieť, jednom z 88 známych súhvezdí, ktoré je vzdialené približne 53 svetelných rokov. Vedci odhadujú, že jej povrch dosahuje teplotu 150°C.
Did you know NASA can provide media support that can help amplify your TESS results so that they reach a wide audience? If interested, you can submit a request for media support on our website: https://t.co/YbwqyBaIha pic.twitter.com/9HAR3cDAji
— NASA_TESS (@NASA_TESS) December 14, 2018
Chladný povrch
Aj keď 150°C znie pre nás ako neznesiteľná horúčava, Diana Dragomir, ktorá stála na čele tímu astrofyzikov hovorí, že povrch planéty je napočudovanie pomerne chladný vzhľadom na to, že obieha veľmi blízko k tak jasne žiariacej hviezde.
Dragomir dodáva, že je pomerne náročné nájsť planéty, ktoré sú od hviezd vzdialenejšie, sú chladnejšie a umožňujú bližší prieskum. V tomto prípade však mal tím odborníkov šťastie a novoobjavenú planétu budú môcť preskúmať aj detailnejšie.
Podarí sa objaviť ďalšie planéty?
Nová planéta je rozmermi trikrát väčšia ako Zem a odborníci predpokladajú, že sa skladá skôr z plynov ako z kamenistého povrchu. Okrem toho, jej atmosféra je podľa odhadov hustejšia ako napríklad atmosféra Neptúna či Uránu. Tess natrafila aj na ďalšiu planétu, jej objavenie však zatiaľ nie je potvrdené.
Ak sa však objav podarí potvrdiť, pôjde o prvú planétu, ktorá je veľkosťou podobná Zemi. Spoluautorka štúdie, Johanna Teske sa vyjadrila, že tím je na objav skutočne zvedavý a chce zistiť, či planéty podobné veľkosťou sú podobné Zemi aj v iných vlastnostiach.
The second @NASA_TESS candidate exoplanet discovery orbits LHS 3844, an M dwarf star located 49 light years away. This exoplanet, a planet around a star other than our sun, orbits every 11 hours and is slightly larger than the Earth. @NASA @NASAGoddard @TESSatMIT pic.twitter.com/8NsrIUeHQa
— NASA_TESS (@NASA_TESS) October 2, 2018
Pátranie pokračuje ďalej
Spomínané planéty však nie sú jediným objavom. Družica Tess počas svojej cesty vesmírom zachytila aj niekoľko krátkodobých javov, akými sú napríklad supernovy. Odborníci dúfajú, že tu sa skvelé objavy nekončia a kým bude družica Tess na oblohe, podarí sa ich ešte niekoľko.
theguardian
Nahlásiť chybu v článku