Foto: NASA (JPL)

Vozidlo Curiosity našlo dôkazy o tom, že Mars mohol kedysi hostiť život.

Organické nutne nemusí znamenať živé. Molekuly, ktoré obsahujú uhlík sa považujú za organické a sú úzko spájané s prírodou. Najnovší objav publikovaný vo vedeckom časopise Science tvrdí, že na Marse by mohli byť pozostatky života. Planéta kedysi mala podmienky vhodné na život, keďže sú tu sezónne cykly prúdiaceho metánu. Ten môže byť živého aj neživého pôvodu, no väčšinou hovoríme o produkte živej prírody.

Článok pokračuje pod videom ↓

Metán, ktorý sa nachádza na Marse ovplyvňuje aj ročné obdobia červenej planéty. Za metán tak ako ho poznáme, môžu zodpovedať aj mikróby. Metán bol objavený už pri prvých pokusoch preskúmať Mars v 70. rokoch no vtedy sa nenašli žiadne dôkazy o organických zlúčeninách. Najnovší objav však s najväčšou pravdepodobnosťou nie je dôkazom súčasného života.

Curiosity Rover Takes Selfie on Mars

Naopak, hovorí tom, že život sa tu kedysi mohol nachádzať. Vedci teraz môžu lepšie porozumieť tejto planéte a zistiť aj to, či bola v minulosti obývaná. Sonda Curiosity zamierila ku kráteru Gale. O tomto mieste sa vedci domnievajú, že kedysi mohlo byť naplnené vodou a plniť úlohu jazera. Práve na tomto mieste sonda objavila organické látky – tiofén a ďalšie uhľovodíky. V skalnatých útvaroch tejto planéty by sme tak mohli nájsť dôkazy o niekdajšom živote, ktoré sú staré miliardy rokov. Ide o skutočný prelom v astrobiológii.

Mars : Curiosity Rover - Whale Rock Mosaic

Veľkým objavom je aj zmieňovaná prítomnosť metánu. Minimálne u nás, na Zemi, zaň zodpovedá činnosť života. Ak je tomu tak aj na červenej planéte, kde sa nachádza v tisícnásobne menšej miere, dôkazy o živote tu by boli na dosah ruky… alebo signálu, ktorý nás spája so sondou.

Ďalšia štúdia, ktorá sa venovala vzorkám sondy Curiosity naznačuje, že organické zlúčeniny, ktoré sa našli na Marse sú nápadne podobné tým, ktoré sa nachádzajú na Zemi. Vedci teraz dúfajú, že v budúcnosti nájdu ešte presvedčivejšie dôkazy o minulom živote na červenej planéte, a tiež niektorí s nádejou dúfajú, že nájdu aj „svätý grál“ a to súčasný život.

Pozri aj: Fúzny reaktor v Británii dosiahol vyššiu teplotu ako má Slnko. Do roku 2030 začne vyrábať čistú a lacnú energiu

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články