Výskum planéty Mars, ktorý realizuje americká NASA, stojí nemalé finančné prostriedky. Veľkou výzvou je misia nazvaná Mars Sample Return, ktorá chce dostať na Zem vzorky z Marsu. Takéto niečo bude ale stáť desiatky až stovky miliónov dolárov a tu môže nastať problém.
Misia má problémy
Ako píše Science Alert, spomínaná misia už prebieha niekoľko rokov. Započala s misiou rovera Perseverance, ktorý zhromažďuje zaujímavé vzorky hornín z Marsu a tie ukladá do špeciálnych kontajnerov, ktoré sa majú potom v rámci misie Mars Sample Return vyzdvihnúť a dopraviť až na Zem.
Už minulý rok sa objavili správy od nezávislej komisie, ktorá zistila, že program má „nerealistické očakávania týkajúce sa rozpočtu a harmonogramu, má nepraktickú štruktúru a nie je vedený efektívne“.
Americká snemovňa a senát potom odporučili zníženie rozpočtu pre NASA o takmer pol miliardy dolárov, následkom čoho agentúra znížila výdavky pre túto misiu, a tiež prepustila rôznych pracovníkov z jedného z jeho významných laboratórií Jet Propulsion Laboratory, ktoré misiu zastrešuje.
We're hosting a media teleconference at 1pm ET (1700 UTC) on April 15 to discuss next steps for the Mars Sample Return program following an independent review board report from September 2023: https://t.co/AuDmrfCktm pic.twitter.com/yNg2C1GumP
— NASA (@NASA) April 12, 2024
Rozhodnutie už večer
Toto všetko vedie k veľkému znepokojeniu, že misia môže byť napokon ukončená a kontajnery s horninami z Marsu, ostatnú na červenej planéte.
Či sa tieto obavy naplnia, alebo či sa predsa len misia uskutoční, sa možno dozvieme už dnes večer. NASA v tlačovej správe k dnešnému oznámeniu uvádza, že „misia Mars Sample Return je hlavný dlhodobý cieľ medzinárodného prieskumu planét za posledné dve desaťročia“.
Taktiež uvádzajú, že rover Perseverance zbiera dôležité vzorky, ktoré pomôžu pochopiť geologickú históriu Marsu, vývoj jeho klímy a pripraviť tiež budúcich ľudí na misie, pričom vzorky tiež pomôžu pri pátraní života na Marse.
Aktuálny plán počíta, že misia započne v roku 2027 a vzorky prídu na Zem v roku 2033. Uvidíme, či tento plán bude rovnaký aj po večernej konferencii.
Nahlásiť chybu v článku