Vedci budú o misii informovať o 17.00 h SELČ na Chicagskej univerzite a prezentáciu bude vysielať na svojej stránke aj televízia NASA. Misia má názov Solar Probe Plus a kozmická loď by mala odštartovať medzi 31. júlom a 19. augustom 2018.
Loď bude na obežnej dráhe vo vzdialenosti vyše šesť miliónov kilometrov od povrchu Slnka a bude čeliť takej horúčave a radiácii, akej doteraz nebolo vystavené žiadne iné zariadenie vyrobené človekom. Bude skúmať vonkajšiu atmosféru Slnka a uskutoční pozorovania, ktoré by mali zodpovedať niekoľko desaťročí staré otázky o tom, ako fungujú hviezdy, uvádza na svojej stránke NASA.
Získané dáta pomôžu vedcom v predpovedaní vesmírneho počasia, ktoré má vplyv na satelity a astronautov vo vesmíre, ale aj na život na Zemi.
„Slnko je hviezda, horúca guľa žeravých plynov v srdci našej Slnečnej sústavy. Jej vplyv siaha ďaleko za obežné dráhy vzdialeného Neptúna a Pluta. Bez energie a tepla Slnka by nebol na Zemi žiadny život. A hoci pre nás je osobitné, v Mliečnej ceste sú roztrúsené miliardy hviezd podobných nášmu Slnku,“ píše NASA.
Pozri aj: NASA podnikla zrýchlenú misiu pre získanie asteroidu v hodnote 8000 kvadriliónov libier
Nahlásiť chybu v článku