Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) mal do roku 2026 vytvoriť jednotný systém merania času na Mesiaci. V spolupráci s ďalšími americkými aj medzinárodnými agentúrami mali „zostaviť“ koordinovaný lunárny čas.
Ako informuje CNN Prima News, jeho úlohou by bolo pomôcť budúcim misiám v rámci závodu o dobývanie prirodzenej zemskej družice. Ako sa však ukázalo, táto úloha je mimoriadne ťažká.
Zjednotený čas pomôže
Problémom je rozdielna gravitačná sila a aj ďalšie faktory, ktoré nielen na Mesiaci, ale aj na iných vesmírnych telesách menia priebeh času inak, ako ho vnímame na Zemi. Zjednotenie lunárneho času by teda okrem iného mohlo pomôcť vesmírnym lodiam a družiciam, ktoré pre svoje misie vyžadujú extrémnu presnosť.
Bez jednotného lunárneho času je náročné zabezpečiť prenos dát medzi kozmickými loďami a zaistiť synchronizovanú komunikáciu medzi Zemou, lunárnymi satelitmi, základňami a astronautmi.
„Rovnaké hodiny, ktoré máme na Zemi, by sa na Mesiaci pohybovali inou rýchlosťou,“ vysvetlil Kevin Coggins, vedúci kozmickej komunikácie a navigácie NASA.
V správe, ktorá hovorí o vytvorení jednotného časového systému, s ktorou prišiel šéf oddelenia Bieleho domu pre vedeckú a technologickú politiku (OSTP) Arati Prabhakar, sa uvádza, že pozemské hodiny by mali byť na Mesiaci skrátené v priemere o 58,7 mikrosekundy za pozemský deň.
Na Zemi je väčšina hodím a časových pásiem založená na koordinovanom svetovom čase (UTC).
Podľa memoranda však bude zavedenie koordinovaného lunárneho času vyžadovať medzinárodné dohody prostredníctvom „existujúcich štandardizačných orgánov“, a to medzi 36 štátmi, ktoré podpísali zmluvu Artemis, iniciatívu USA pre spoluprácu pri prieskume Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies.
Nahlásiť chybu v článku