Foto: TASR- AP

Hackeri zaútočili včera na webové systémy vládnych úradov, ako aj medzinárodných spoločností, pričom najtvrdší dosah tohto útoku pociťuje Ukrajina.

Terčom kybernetického útoku sa stali i veľké priemyselné podniky, ukrajinská pošta či medzinárodné letisko, informovala agentúra AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ukrajina hlási rozsiahle narušenie elektrickej siete, bánk či vládnych úradov. Bezprostredne je iba veľmi málo informácií o tom, kto môže stáť za útokom, technologickí experti však tvrdia, že útok nesie znaky ransomwaru, ktorý po infikovaní počítača zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, dokým nie je zaplatené výkupné.

Ukrajinský vicepremiér Pavlo Rozenko na Facebooku uviedol, že monitor každého počítača v kabinete ministrov je zablokovaný, pričom sa objavuje odkaz v angličtine, ktorý varuje, že ak sa počítače vypnú, príde k zmazaniu všetkých dát. Postihnutá je aj letecká firma Antonov či kyjevské metro.

K incidentu došlo v čase, keď sa svet stále spamätáva z predchádzajúceho ransomwaru WannaCry alebo WannaCrypt, ktorý sa rýchlo šíril, využívajúc digitálne nástroje na vlámanie sa do systémov. Tieto nástroje boli vytvorené americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NBA) a iba nedávno prenikli na verejnosť.

Nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v Česku, Nemecku, Veľkej Británii, ba aj v Indii sa dnes prejavil nový vydieračský vírus, ktorý je dôsledkom masívneho hackerského útoku na počítačové systémy rôznych inštitúcií, vládnych úradov, nadnárodných spoločností, ale i rôznych výrobcov, prepravcov a spoločenských subjektov.

ČR sa podľa momentálnej situácie radí v zozname najviac zasiahnutých krajín na 9. miesto, vyplýva z informácií tamojších médií odvolávajúcich sa na expertov.

Správy o útokoch prišli medzičasom aj z ďalších európskych štátov, napríklad z Dánska, Francúzska, Holandska či Nórska.

Naďalej nevedno, kto stojí za útokom, ktorý podľa odborníkov nesie znaky ransomwaru. Ten po infikovaní počítača využíva podľa švajčiarskych odborníkov z úradu pre počítačové technológie MELANI zraniteľnosť jedného z komunikačných protokolov systému Windows a zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, až kým nie je zaplatené výkupné.

Pozri aj: Takto nám na Slovensku miznú lesy. Národný park Nízke Tatry kvôli výrubu možno zrušia a o našich miznúcich lesoch píšu i v zahraničí

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články