Otázke, či je to naozaj tak, sa vedci venujú už desaťročia. Experiment, ktorého úlohou bolo toto tvrdenie potvrdiť, bol prvýkrát vykonaný ešte okolo roku 1980. Vedci sa rozhodli, že sa problému opäť pozrú na koreň a experiment zopakujú.
Zmení sa po rokoch manželstva vaša tvár?
Myšlienka, že manželia sa na seba časom začnú podobať, vznikla vďaka experimentu, ktorý bol vykonaný ešte v roku 1987, píše portál Science Alert. Odborníci v štúdii publikovanej v časopise Motivation and Emotion tvrdili, že na to, aby sa na seba ľudia po fyzickej stránke začali podobať, stačí 25 rokov spolužitia.
Na čele štúdie stál psychológ Robert Zajonc, ktorý tvrdil, že manželia, ktorí spolu žijú desiatky rokov, podvedome napodobňujú výrazy tváre toho druhého. To časom vedie k tomu, že sa črty tváre zmenia.
Od čias, kedy bol experiment vykonaný, veda riadne pokročila, odborníci zo Stanfordskej univerzity sa preto rozhodli, že experiment zopakujú a Zajoncovu myšlienku overia. Ako informuje štúdia uverejnená v časopise Scientific Reports, výsledky Zajoncovej štúdie sú nerelevantné a nemajú žiaden vedecký základ.
Štúdia bola vykonaná na veľmi malej vzorke, zúčastnilo sa jej len 12 heterosexuálnych manželských párov. Okrem toho, experiment bol vykonaný len jednorazovo a viac zopakovaný nebol. V súčasnej štúdii vedci skúmali črty 517 heterosexuálnych manželských párov, pričom porovnávali fotografie urobené na začiatku manželstva s fotografiami, ktoré boli urobené o 20 až 69 rokov neskôr.
Vyberáme si partnerov, ktorí sa nám podobajú
Na zistenie podobností použili odborníci systém s názvom VGGFace2, tváre však posudzovalo aj 153 hodnotiteľov vybraných online. Výsledky štúdie prekvapili aj samotných vedcov. Nepodarilo sa im totiž nájsť žiaden dôkaz, ktorý by naznačoval, že manželské páry sa po spoločne prežitých rokoch na seba skutočne začnú po fyzickej stránke podobať.
Je to jedna z teórií, ktorú sa študenti psychológie už roky učia na školách, je preto miernym sklamaním, že sa ju nepodarilo potvrdiť, práve naopak. Na druhej strane, vedcom sa podarilo zistiť, že už pri voľbe partnera je pravdepodobnejšie, že si vyberieme niekoho, kto sa na nás podobá.
Je teda možné, že tváre partnerov sa na seba podobajú už od začiatku, neplatí však, že časom sa naše črty menia tak, aby sa prispôsobili tým partnerovým. Platí to aj o inteligencii, hodnotách, záujmoch a osobnostných črtách. Pokiaľ ide o dlhodobé vzťahy, vyberáme si partnerov, ktorí sa nám podobajú, no napríklad naša inteligencia sa časom nemení, aby bola podobnejšia tej partnerovej.
Nahlásiť chybu v článku