Foto: unsplash/ Christin Hume

Pre pracujúceho človeka je sobota dňom, ktorého sa nevie dočkať už od pondelka.

Pre mnohých znamená víkend vytúžený odpočinok a možnosť venovať sa veciam, na ktoré cez týždeň nemáme čas. Vedeli ste však, že nie vždy trval víkend dva dni?

Článok pokračuje pod videom ↓

Skracovanie pracovného týždňa začalo v 19. storočí

Ako uvádza portál The Independent, vo svete sa čoraz viac debatuje o skrátení pracovného týždňa na štvordňový. Ľudia sa totiž nazdávajú, že počas štyroch pracovných dní budú počas pracovných hodín produktívnejší a tri víkendové dni prinesú viac spokojnosti. Nápad sa však zatiaľ neujal a zdá sa, že ešte nejaký ten čas sa budeme musieť uspokojiť s dvoma voľnými dňami.

Vedeli ste však, že takáto debata nie je prvá v histórii? O skrátení pracovného týždňa sa už kedysi debatovalo a nie je to až tak dávno podobné diskusie sa viedli už v 19. storočí. Dalo by sa teda povedať, že dvojdňový víkend je pomerne moderným fenoménom, dovtedy totiž ľudia pracovali viac. Navyše, v tom čase sa zaviedol nielen dvojdňový víkend, ale aj kratší pracovný čas v priebehu dňa a s povinnými pracovnými prestávkami.

Voľná sobota výmenou za Svätý pondelok

Dvojdňový víkend však nevznikol zo dňa na deň, viedlo k nemu množstvo kampaní, na ktorých čele stáli nielen vyťažení zamestnanci. Bolo totiž nutné narušiť zvyky a tradície, ktoré ovládali životy ľudí dovtedy. Mnoho remeselníkov si napríklad v priebehu 19. storočia vytvorilo vlastný pracovný rytmus tak, aby v prenajatých dielňach plynule bežala produkcia požadovaných výrobkov. Vznikol tak napríklad tzv. Svätý pondelok, ktorý však nemal nič spoločné s kresťanskými sviatkami. Takýmto spôsobom si ťažko pracujúci ľudia dopriali trochu viac odpočinku.

Foto: unsplash

Od utorka zas usilovne pracovali, aby do sobotňajšej noci stihli všetko, čo bolo na daný týždeň naplánované. Nedeľa zas bola dňom, kedy nepracoval nikto. Svätý pondelok sa stal najmä v Británii tak populárny, že divadlá či hudobné salóny organizovali podujatia práve na tento deň, ktorý bol neoficiálne voľným dňom a ľudia mali viac času na zábavu.

Čiastočne sa tento systém ujal aj v továrňach, z čoho však zamestnávatelia príliš nadšení neboli. Robili, čo mohli, aby Sväté pondelky zarazili, zamestnanci sa ich však napriek tomu držali a tak pretrvávali aj v rokoch 1870 až 1880. Práve to inšpirovalo odbory, ale aj ďalšie inštitúcie k tomu, aby sa pokúsili zaviesť deň voľna aj oficiálne. Náboženské skupiny napríklad tvrdili, že sobotný odpočinok zaručí pracujúcim ľuďom viac mentálnej pohody a možnosť kultúrneho vyžitia. Následne by mali ľudia nielen viac času, ale aj energie na to, aby šli v nedeľu do kostola.

Odbory zas chceli voľný deň, ktorý by nebol len o zvyku, ale bol by registrovaný aj oficiálne. V roku 1842 preto vznikla organizácia s názvom Early Closing Association, ktorej cieľom bolo dosiahnuť, aby vláda umožnila pracovníkom mať v sobotu poobede voľno, výmenou za Sväté pondelky, ktoré sa mali opäť stať riadnym pracovným dňom.

Podarí sa zaviesť trojdňový víkend?

Navyše, panovalo presvedčenie, že zavedenie voľnej soboty a zrušenie Svätých pondelkov povedie k eliminácii alkoholizmu a kohútích zápasov, aj týmto radovánkam sa totiž ľudia často oddávali práve počas neoficiálne voľných pondelkov. Očakávalo sa, že v sobotu sa budú ľudia oddávať rozumnej rekreácii, ako napríklad výletom, záhradkárčeniu či vzdelávaniu sa.

Foto: unsplash

Voľný sobotný deň predstavoval výhodu nielen pre pracujúcich ľudí, ale aj pre rekreačný biznis. Napríklad, prepravcovia ponúkali v sobotu poobede zľavnené lístky na vlak každému, kto sa rozhodol, že si urobí výlet. Aj divadlá a hudobné salóny začali namiesto pondelkov organizovať podujatia v sobotu. Zásadný vplyv však malo aj to, že sa v sobotu začali organizovať futbalové zápasy. Okolo roku 1890 vypuklo hotové futbalové šialenstvo a ľudia boli radi, že sa môžu ísť v sobotu namiesto práce zbaviť sledovaním zápasu.

Ako teda môžeme vidieť, zmena prichádzala pomaly a zavedenie oficiálneho dvojdňového víkendu trvalo vyše 50 rokov. Je teda otázne či a kedy sa podarí zaviesť víkend, ktorý by trval nie 2, ale 3 dni.

The Independent
Uložiť článok

Najnovšie články