Foto: Igor Dvurekov, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons / Vladimir, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Prečo vzniklo okolo diamantovej bane Mirny toľko záhad a nejasností?

Na prvý pohľad strašidelná diera v zemi je opradená množstvom nezodpovedaných otázok, ktoré sa dodnes nepodarilo vysvetliť. Nachádza sa na odľahlej ruskej Sibíri a je dielom rúk človeka. Baňa Mirny svojho času produkovala podľa niektorých až podozrivé množstvo cenných diamantov a priniesla život na inak opustené miesto. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • kvôli čomu Sovietsky zväz po druhej svetovej vojne prahol po objavení náleziska diamantov;
  • ako sa im ho podarilo nájsť na odľahlej Sibíri;
  • ako komplikovalo ťažbu zúriacich -40 stupňov;
  • akým spôsobom sa Rusko vyhýbalo odpovedi na otázku o nezvyčajnom množstve diamantov;
  • diamanty akej hodnoty baňa priniesla.

V období po druhej svetovej vojne sovietski geológovia dúfali, že sa im podarí objaviť diamantový poklad pod zemou, píše portál All That’s Interesting. Už v 30. rokoch totiž ich kolegovia dali avízo Stalinovi, že niektoré oblasti na Sibíri majú ukrývať drahocenný poklad, po ktorom tak túži, uvádza The Atlantic. Priemyselné diamanty mohli v tom čase pomôcť vybudovať zničenú krajinu. Napokon sa tento objav podaril a Stalin dal vybudovať túto monumentálnu baňu.

Foto: Vladimir, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Podarilo sa im dostať na stopu náleziska diamantov

Hľadanie začalo v roku 1947, presne o 10 rokov neskôr bola započatá éra diamantovej bane Mirny alebo Mir, čo môžeme z ruštiny preložiť ako „mier“.

Podľa When On Earth za objavením týchto diamantových ložísk stojí trojica geológov – Ekaterina Elagina, Uri Khabardin a Viktor Avdeenko, ktorým sa ich podarilo nájsť v roku 1955. Objavili horninu s názvom kimberlit, ktorá značí existenciu diamantov na danom mieste.

Nehostinné podmienky ich nezastavili

Ťažba bola mimoriadne náročná. Totiž pôda na Sibíri je zamrznutá celých 7 mesiacov v roku. Ideálne to ale nebolo ani počas zvyšných mesiacov. Počas nich sa permafrost rozpúšťal, čím tento proces značne komplikoval.

Robotníci pracovali pri teplotách 40 stupňov pod nulou a napokon splnili tento ambiciózny plán a dali život plodnej diamantovej bani opradenej množstvom záhad. Nebránili sa použitiu dynamitu na odpálenie permafrostu a podľa portálu Amusing Planet počas dlhých chladných nocí museli baňu zakrývať, aby stroje nezamrzli.

Foto: Profimedia

V okolí sa nenachádza nič

Okolo bane bolo vybudované rovnomenné mesto, ktoré sa aj dnes nachádza uprostred rozsiahlej sibírskej pustatiny. Ako informoval Times Now News, od polárneho kruhu je vzdialené 450 kilometrov.

To, čo sa dialo v nasledujúcich rokoch, dodnes nie je vysvetlené a zostáva zahalené rúškom tajomstva. Baňa totiž produkovala až podozrivo veľké množstvo diamantov a aj keď sa niekto z vonku chcel presvedčiť o tom, ako je to možné, Rusko k tomu pristupovalo po svojom a svetu veľa odpovedí nedalo.

Dali im iba 20 minút

Medzinárodná spoločnosť De Beers musela zrazu nakupovať čoraz viac ruských diamantov, čo jej úplne nevyhovovalo. Navyše baňa Mirny sa im zdala príliš malá na to, že na svojom vrchole dokázala vyprodukovať až 10 miliónov karátov diamantov ročne(1 karát =0,2 gramu, čiže by to boli dve tony diamantov ročne). Členovia zahraničnej firmy sa rozhodli presvedčiť na vlastné oči, ako je toto vôbec možné.

Povolenie na príchod síce výprava dostala, ale Rusi sa mu snažili všemožne zabrániť a odkladali termín návštevy, pokiaľ to bolo možné. Napokon ju povolili v čase ukončenia udelených víz delegácie a na spoznanie bane a odhalenie jej tajomstiev mali iba 20 minút. Čo bolo dôvodom takéhoto kroku nie je jasné.

Podľa BBC baňa počas svojej činnosti do roku 2001 vyprodukovala diamanty v hodnote najmenej 13 miliárd dolárov. Tento údaj sa ale líši a ďalšie zdroje uvádzajú až 17 miliárd. To, ako mohla produkovať také veľké množstvo diamantov, vytváralo rôzne pochybnosti a nejasnosti.

Zvláštnosti diamantov

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články