Často sa o tom dozvieme až o niekoľko rokov neskôr, no každý z objavov je dôkazom toho, kam až ľudstvo pokročilo. Naše mysle sú schopné neuveriteľných vecí. Len minulý rok sa napríklad podarilo upraviť ľudské embryo a získať vodu zo vzduchu. Objavy, ktoré uzreli svetlo sveta tento rok, nie sú o nič menej zaujímavé.
Vedci napravili časť mozgu poškodenú Alzheimerovou chorobou
Doteraz panoval názor, že Alzheimerova choroba je nezvratná a neliečiteľná. Vedcom v San Franciscu sa však podarilo dokázať opak. Odobrali kmeňové bunky zdravému dobrovoľníkovi a pacientovi s Alzheimerovou chorobou a vytvorili z nich neuróny. Zistilo sa, že poškodenie neurónov spôsobuje bielkovina obsiahnutá v apoE4 géne. Toto zistenie im umožnilo zmeniť štruktúru génu. Poškodenie spôsobené ochorením vymazali, vďaka čomu bunky dokázali prežiť dlhšie. Aj keď je výskum sľubný, závery nie sú finálne a neznamenajú liečbu pre každého pacienta trpiaceho Alzheimerovou chorobou.
Vypestovali zeleninu na Antarktíde
A podarilo sa im to napriek zime a ľadu. V špeciálne upravenom skleníku sa nemeckým vedcom podarilo vypestovať šalát, uhorky a aj reďkvičky. Zeleninu však nepestovali len pre vlastnú spotrebu. Snažia sa totiž vymyslieť spôsob, akým by si raz aj astronauti vo vesmíre dokázali vypestovať vlastnú zeleninu.
Úspešne vyliečili kosáčikovú anémiu
V apríli tohto roku bol 26 ročný Revée Agyepong vyhlásený za zdravého po tom, čo sa za pomoci kmeňových buniek liečil na kosáčikovú anémiu. Kosáčiková anémia je geneticky podmienené ochorenie, ktoré spôsobuje zmenu v štruktúre krviniek a zapríčiňuje závažné poškodenie orgánov.
Zvrátili starnutie u myší
Starnutie sa u cicavcov spája s molekulou s názvom NAD, ktorá je nevyhnutná na prežitie. S pokročilým vekom počet molekúl v našom tele ubúda, čo vedie k ochoreniam, ktoré sa spájajú so starobou. Ukázalo sa, že existuje výživový doplnok, ktorý dokáže molekuly nad opäť sfunkčniť. Po podaní doplnku boli bunky starých myší opäť mladé a zdravšie. Aj keď to nie je recept na nesmrteľnosť, ak by sa ukázalo, že doplnok účinkuje aj na ľudí, mohli by sme viesť kvalitný a zdravý život o niečo dlhšie.
Objavili nový orgán
Vedci z univerzity v New Yorku si myslia, že objavili v ľudskom tele celkom nový orgán. Ako je možné, že bol doteraz prehliadaný? Donedávna si totiž vedci mysleli, že tzv. interstitium je hrubá vrstva tkaniva, prišli však na to, že interstitium je tvorené drobnými kanálikmi, ktoré prepájajú lymfatický systém. Ak sa objav potvrdí, bude to znamenať v medicíne veľký prielom. Odborníci si totiž myslia, že práve prostredníctvom interstitia by sa mohla šíriť rakovina v tele človeka.
Vrátili zrak nevidiacim pacientom
Najčastejšou príčinou slepoty je makulárna degenerácia spájajúca sa so starnutím. Vedci však prišli na to, ako ju vyliečiť. Dvom nevidiacim pacientom podali experimentálnu liečbu kmeňovými bunkami a zdá sa, že zabrala. Ak sa metóda ukáže ako efektívna a bez vedľajších účinkov, lekári možno budú čoskoro schopní takýmto spôsobom liečiť aj pacientov so sivým zákalom.
Vynašli mužskú antikoncepciu
Zdá sa, že ochrana pred nechceným otehotnením a ochoreniami nebude už len na pleciach žien. Vedci totiž vynašli mužskú verziu hormonálnej antikoncepcie. Údajne stačí brať tabletku raz denne a potlačí sa tým tvorba spermií. Ešte je síce potrebných niekoľko štúdií, zdá sa však, že užívanie tabletiek dokonca ani nemá závažné vedľajšie účinky.
Vynašli domáci test na rakovinu
Rakovina prsníkov a vaječníkov sa stáva čoraz pálčivejším problémom, je preto dôležité nezanedbávať vyšetrenia a pravidelné prehliadky. Čím skôr je totiž ochorenie podchytené, tým sú vyššie šance na vyliečenie. Aj to je dôvodom, prečo inštitúcie povolili v lekárňach predaj domácich testov v dostupnej cenovej hladine. Test má však svoje obmedzenia. Existujú tisícky mutácií, ktoré môžu rakovinu spôsobiť, test však odhalí len tri z nich.
Vytvorili v laboratóriu hybrid ovce a človeka
Nehovoríme o nejakom ovčom mutantovi s ľudskou hlavou. Vedcom sa však podarilo vytvoriť ovčie embryo, ktoré obsahuje 0,01 percenta ľudských buniek. V roku 2017 bol vytvorený podobný hybrid, ale embryo bolo prasacie. Embryo prežilo len 28 dní, no predstavuje nádej, že raz bude možné takýmto spôsobom vypestovať ľudské orgány na transplantáciu.
Sme zvedaví, čo má pre nás veda pripravené na nasledujúci polrok. Ak nechceš aby vám žiadne novinky zo sveta vedy neunikli určite sledujte našu kategóriu veda, kde vám žiadny nový objav neunikne.
Pozri aj: Facebook chce, aby mu ľudia posielali svoje nahé fotografie. Robí to pre ich dobro
ranker
Nahlásiť chybu v článku