Aj keď Antarktídu mnohí považujeme za krajinu večného snehu a ľadu, aj na tomto kontinente dokážeme nájsť aktívne sopky. Asi najvýraznejšou z nich je Mount Erebus, a tá každý deň chrlí zlatý poklad.
Antarktída má množstvo sopiek, z nich je ale veľa neaktívnych. To však neplatí o Mount Erebus — najvyššej sopke na Antarktíde a zároveň najjužnejšej aktívnej sopke na zemi. 3 794 metrov nad morom vysoká sopka je pomenovaná po temnej postave gréckej mytológie a nachádza sa na Rossovom ostrove. Hovorí sa, že keď ju kapitán sir James Clark Ross prvýkrát uvidel, tak práve vtedy vybuchla.
Každý deň veľké množstvo zlata
Mount Erebus je mimoriadne činná, v jej kráteri je možné zahliadnuť aj lávové jazero a jej vulkanická činnosť je pozoruhodná. IFL Science tiež píše, že vedci objavili v jej poryvoch plynu dokonca čiastočky zlata. Tie sú malé len 20 mikrogramov a odhaduje sa, že sopka v priebehu dňa takto vychrlí až 80 gramov zlata. Keďže gram zlata aktuálne stojí niečo viac ako 70 eur, Mount Erebus tak denne vyprodukuje zlato v hodnote viac ako 5 500 eur.
Aj 1 000 km ďaleko
Zlatý prach zo sopky sa šíri kilometre ďaleko, vedci objavili zlaté čiastočky aj 1 000 kilometrov ďaleko. Je ale jasné, že toto zlato, aj keby ste veľmi chceli, nemáte šancu získať. Okrem toho, že Antarktída je nehostinný kontinent, na ktorý už len dostať sa je problém, tak samotná veľkosť zlatých čiastočiek a ich rozptyl spôsobuje, že toto zlato nie je možné jednoducho získavať.
Teoretická možnosť by bola zachytávanie plynov vychádzajúcich priamo zo sopky, avšak náklady a zložitosť takéhoto procesu, navyše v takom drsnom prostredí akým je Antarktída a okolie Mount Erebusu, by bolo vysoko neefektívne.
Mount Erebus je tiež spojený s katastrofou vyhliadkového letu z Aucklandu spoločnosti Air New Zealand v roku 1979, ktorá lietavala nad Antarktídou. V osudný deň boli nevhodné letecké podmienky a kapitán lietadla nešťastne narazil do Mount Erebusu. Predpokladá sa, že všetkých 257 ľudí na palube zahynulo v okamihu nárazu.
Nahlásiť chybu v článku