Foto: Liam Quinn (Flickr)

Svet prichádza o najväčšiu kolóniu tučniakov veľkých a nikto nevie prečo.

Najväčšia kolónia tučniakov veľkých žila celé desaťročia na ostrove Île aux Cochons (Prasací ostrov), ktorý je súčasťou Crozetových ostrovov. Nachádza sa v južnej časti Indického oceánu, približne na polceste medzi Madagaskarom a Antarktídou. Ešte pred rokmi na ostrove žili dva milióny tučniakov. Populácia sa však dramaticky znížila na 200-tisíc. A nikto nevie prečo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ešte v 80. rokoch žilo na ostrove Île aux Cochons viac ako dva milióny tučniakov veľkých, vrátane pol milióna páriacich sa dvojíc. Od tohto času však populácia dramaticky poklesla. Najväčšia kolónia tučniakov veľkých na svete sa zmenšila o 90%. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Antarctic Science, vypracovanej na základe satelitného snímkovania a fotografií z vrtuľníkov, žije na ostrove aktuálne len 200-tisíc jedincov.

Čo sa na ostrove vlastne stalo, a prečo tučniaky na tomto mieste vymierajú, si vedci nevedia vysvetliť. Vedúci výskumného tímu a prvý človek, ktorý sa v roku 1982 začal zaujímať o tunajšiu populáciu tučniakov, Henri Weimerskirch, považuje situáciu za veľmi neobvyklú a maximálne vážnu. Populácia tučniakov veľkých na ostrove Île aux Cochons totiž predstavovala tretinu populácie týchto zvierat na celej planéte.

Foto: Brocken Inaglory (Wikimedia)

Jednou z možných príčin je podľa odborníkov jav nazývaný El Niňo. Ide o opakujúcu sa odchýlku v morskom prúdení vo svetových oceánoch. V roku 1997 El Niňo zvýšil teplotu v južnej časti Indického oceánu, čo spôsobilo masovú migráciu morského života k pobrežiu Antarktídy do chladnejších oblastí. Tučniaky na ostrove Île aux Cochons tak prišli o obrovské množstvo potenciálnej potravy, čo mohlo dramaticky zasiahnuť ich populáciu.

Ďalším dôvodom masívneho úbytku populácie tučniakov veľkých, môžu byť klimatické zmeny, ktorých dôsledkom je globálne otepľovanie planéty i svetových oceánov. Klimatické zmeny navyše ešte zosilňujú jav El Niňo a podľa odhadov, môžu  tieto dva faktory znamenať absolútny koniec niekdajšej najväčšej populácie tučniakov na ostrove Île aux Cochons.

Foto: Wikimedia

Otepľovaním pobrežných vôd v okolí ostrova, totiž tučniaky prichádzajú o prirodzenú potravu. Kolónia pritom nemôže ostrov opustiť, pretože sa v jeho blízkosti nenachádzajú žiadne ďalšie vhodné oblasti. Ďalšími príčinami masového poklesu populácie však môže byť i vtáčia cholera, nevylučuje sa ani príchod invazívnych druhov, ako napríklad myší, potkanov či mačiek. Do najbližšej expedície na Île aux Cochons, ktorá by sa mala konať v roku 2019, tak ostáva záhada nevyriešená.

Pozri aj: Kŕmili nimi psy, či iné bezhlavo lovili. Toto je 6 zvierat, ktoré ľudstvo vo svojej ľahkomyseľnosti vyhubilo (V KOCKE)

TheGuardian
Uložiť článok

Najnovšie články