Filmový trhák roku 2014, Interstellar, zameraný na hľadanie alternatívnej planéty pre zachovanie ľudskej rasy bol po celom svete veľmi úspešný. Tento podarený mysteriózny sci-fi...

Filmový trhák roku 2014, Interstellar, zameraný na hľadanie alternatívnej planéty pre zachovanie ľudskej rasy bol po celom svete veľmi úspešný. Tento podarený mysteriózny sci-fi film s veľmi zaujímavým príbehom, výbornými efektmi, hviezdnym obsadením, doplnený o geniálnu hudobnú tvorbu Hansa Zimmera však vyvolal vlnu rozporov. To, či je, alebo nie je Interstellar založený na skutočných fyzikálnych a vesmírnych zákonoch, vedia zrejme posúdiť iba najväčší odborníci. V tomto článku sa ale dočítate o tých chybách, ktoré si všimne aj priemerný poslucháč fyziky. Ak ste však film ešte nevideli, článok radšej rýchlo zavrite, aby sme vás nepripravili o dobrý filmový zážitok.

Článok pokračuje pod videom ↓
interstellar (8)
reddit.com

Začneme zľahka, bez fyziky. Kukuricou. Vo filme sa kukurica stala hlavnou a najdôležitejšou plodinou, na ktorú bolo ľudstvo odkázané už niekoľko rokov pred začatím príbehu. Podľa poľnohospodárov však producenti nedomysleli všetky detaily. Farmári v Interstellar pestovali každý rok na tých istých poliach ale kukurica je náročná plodina, ktorá potrebuje dostatočné množstvo živín a to by pôda z jedného poľa toľké roky len zťažka vydržala.  V modernom poľnohospodárstve by sa mala na jednom poli pestovať raz za tri roky, na čo v Interstellar nikto nemyslel.

interstellar (3)
artofvfx.com

Prvá planéta, na ktorej  hrdinovia filmu hľadali známky života a vhodné podmienky na kolonizáciu ľudstvom, je naozaj rozporuplná. Niektorí vedci zastávajú názor, že takáto planéta nemohla vôbec existovať, a to preto, že sa nachádzala priveľmi blízko čiernej diery. Taká veľká gravitačná sila by vraj planétu úplne roztrhala.

interstellar (5)
en.spaceengine.org

Na Millerovej planéte plynul čas úplne inak, ako sme zvyknutí a z toho vyplývajú nasledujúce dedukcie. Obeh okolo čiernej diery trvá asi jednu hodinu a posádka sa na povrchu zdržala približne rovnako, jednu hodinu. Prečo potom bol na planéte po celý čas deň? A z kade sa vlastne vzal zdroj svetla, ktorý planétu osvetľoval? Žiadna hviezda podobná Slnku sa na žiadnom zábere z tohto kúska vesmíru predsa neobjavila…

Uložiť článok

Najnovšie články