Havajská Mauna Loa, ktorá je najväčšou aktívnou sopkou na svete, začala prvý raz po takmer štyroch desaťročiach chrliť vulkanický popol a suť. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady.
Erupcia vo vulkanickom kráteri na havajskom Veľkom ostrove sa začala v nedeľu neskoro v noci, uviedla Geologická služba Spojených štátov (USGS). Ako ďalej informovali v pondelok, toky lávy sú obmedzené v oblasti vrcholu a neohrozujú blízke komunity.
Ako dlho bude erupcia trvať a či by sa mohla láva dostať až do obývaných oblastí ostrova je podľa hovorkyne USGS Miel Corbett nemožné predpovedať.
BREAKING: World’s largest active volcano Mauna Loa has started to erupt in Hawaii for the first time since 1984 pic.twitter.com/BkVgGyehem
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) November 28, 2022
Sú v pohotovosti
USGS však upozornila obyvateľov, ktorí bývajú v rizikových oblastiach, aby preverili svoje prípravy na erupciu. Vedci sú v pohotovosti pre nedávny nárast zemetrasení na vrchole vulkánu, ktorého zatiaľ posledná erupcia bola v roku 1984.
Pre časti havajského Veľkého ostrova vydali varovanie pred padajúcim sopečným popolom
Láva môže tiecť rýchlejšie
Mauna Loa je jedným z piatich vulkánov, ktoré spoločne tvoria havajský Veľký ostrov, najjužnejší z Havajského súostrovia. Sopka, ktorá siaha do výšky 4169 metrov, je pritom omnoho väčšia ako susedná Kilauea, ktorá počas erupcie v roku 2018 zničila asi 700 domov. Niektoré z jej svahov sú tiež omnoho prudšie, takže keď vybuchne, láva môže tiecť rýchlejšie. Počas erupcie v roku 1950, napríklad, láva z hory prešla 24 kilometrov k oceánu za menej ako tri hodiny.
Nahlásiť chybu v článku