Niekto si na žartíkoch dá záležať menej, niekto viac no dokážete si predstaviť, že by ste príprave prvoaprílového žartíka mali venovať štyri roky? Také niečo urobí len skutočne odhodlaný človek, pretože za bežných okolností sa stretávame skôr s opakujúcimi sa vtipmi, ako napríklad potkýnanie iných, umelý výkal na stoličke či trblietková bomba. Súčasťou tohto žartíka však bol dokonca aj vulkán.
Ak by ste však 1. apríla v roku 1974 žili na Aljaške v dedinke Sitka, boli by ste súčasťou najpremyslenejšieho žartíka všetkých čias. V ten deň bola krásna modrá obloha a zdalo sa, že všetko je ako má byť. Bolo to však len ticho pred búrkou. Schyľovalo sa k žartu, ktorý autor pripravoval štyri roky. Celú dedinku sa mu podarilo presvedčiť, že neďaleký vulkán Mount Edgecumbe čoskoro vychrlí lávu a zaleje všetko naokolo.
Autorom neplechy bol 50 ročný Oliver „Porky“ Bickar a partička jeho priateľov. Aby bol ich žart uveriteľný, museli sa dostať na horu vysokú 976 metrov a navláčiť tam desiatky pneumatík, ktoré hodili do vulkánu. Tak spôsobili, že k oblohe sa dvíhal čierny oblak dymu. To, samozrejme, medzi obyvateľmi dedinky vyvolalo značné obavy. Zapojili sa dokonca aj úrady a nad vulkán bola vyslaná hliadka s helikoptérou, aby zistili možný zdroj dymu. Keď pilot prelietal ponad kráter, uvidel kopu pneumatík a Bickara, ktorý práve sprejom dokončil veľký nápis, ktorý dával najavo, že ide o aprílový žart.
Mount Edgecumbe
Gepostet von Jil Scantling am Montag, 20. März 2017
Prečo trvalo tak dlho všetko naplánovať? Nuž, Bickar a jeho priatelia museli nenápadne nazhromaždiť dostatočné množstvo pneumatík, dostať ich na vrchol hory a všetko pripraviť tak, aby bola v deň žartu jasná modrá obloha. Chceli totiž, aby bolo dym vidieť čo najlepšie. Okrem toho, Bickar by pneumatiky na horu nedostal bez ďalšej pomoci, požiadal preto pilota, aby ich hore vyniesol spolu s palivom a dymovnicami.
Aby sa ale vyhol vypuknutiu prílišnej paniky, Bickar varoval federálne úrady a ozrejmil im svoj plán. Varoval aj miestnu políciu, na niekoľko ďalších úradov však akosi pozabudol a tak sa jeho počin napokon dostal na titulky niekoľkých novín. Niektoré zdroje tvrdia, že keď o niekoľko rokov neskôr, v roku 1980, došlo k výbuchu sopky Mount St. Helen, niektorí si mysleli, že ide len o ďalší z Bickarových žartov. Dokonca mu prišiel aj list od právnika z Denveru, v ktorom stálo: „Tentoraz si zašiel priďaleko, ty malý bastard.“
Gepostet von Fact Check am Dienstag, 16. August 2016
Žartík musel niektorých obyvateľov vydesiť na smrť, no odborníci tvrdia, že sopka je neaktívna už najmenej 4 000 rokov a je nepravdepodobné, že by sa v blízkej budúcnosti prebrala. Ak by ste sa teda niekedy vyskytli v blízkosti dedinky Sitka a videli by ste zo sopky stúpať dym, pravdepodobne sa nejaký Bickarov stúpenec pokúša jeho žartík zopakovať. Oliver Bickar totiž zomrel v roku 2003.
S akým najoriginálnejším prvoaprílovým žartíkom ste sa doteraz stretli vy?
iflscience
Nahlásiť chybu v článku