V dnešnej dobe plnej technických vymožeností si už len málokto z nás vie predstaviť deň bez televízie alebo internetu. Stalo sa to našou súčasťou. No napriek tomu v niektorých častiach našej Zeme existujú ľudia, ktorých evolúcia posunula na úplne iný level ako nás. A o tom, že sa od mnohých z nich máme čo naučiť alebo im môžeme v kútiku duše závidieť, svedčí aj týchto 7 fascinujúcich kmeňov, ktoré si priblížime.
Bežci v sandáloch
Taharumari sú indiánsky kmeň z Mexika. Patria medzi extrémne rýchlych bežcov. Dokážu odbehnúť takmer až 322 km za deň. Táto ich schopnosť zostáva pre vedcov doteraz veľkou záhadou. Mnohí z nich sa zúčastnili rôznych súťaží v behu a zahanbujú tak svojich protivníkov tým, že bežia len v sandáloch. Rovnako nevysvetliteľný je ich metabolizmus, kedže pri behu spália veľké množstvo kalórií a povedali by sme, že sa stravujú úplne inak. No hlavným zdrojom ich potravy je najmä fazuľa, jablká alebo kukurica, z ktorej si dokonca vyrábajú vlastný alkoholický nápoj. A zaujímavosťou je aj, že ich kmeň nepostihujú choroby ako rakovina alebo cukrovka.
Vodní ľudia
Ľudia z kmeňa Bajau sa vedia potápať bez akýchkoľvek pomôcok do niekoľko desiatok metrov hlbokých zákutí oceánu. Používajú pritom len vlastný dych a drevené, vlastnými rukami vyrobené „potápačské okuliare“. Z oceánu získavajú potravu a súčasťou ich života je lov v hlbinách vôd už dlhý čas. Dokonca tak dlhý, že sa títo ľudia evolučne v určitých oblastiach vyvinuli celkom odlišne, ako zvyšní Homo Sapiens na tejto planéte. A práve v tom tkvie ich superschopnosť. Viac si o nich prečítate v našom staršom článku.
Tanečníci z konca sveta
Zima im vôbec nevadí a to je doteraz sú veľkou záhadou. Eskimáci, nazývaní aj Inuiti – v preklade ľudia, dokážu prežiť v mraze až -40 stupňov. Na ochranu si vyrábajú kožuchy napríklad zo sobov. Sneh je ich základným stavebným materiálom, z ktorého si stavajú iglu. Obľubujú zábavu a venujú sa tancu. Na tieto účely stavajú iglu, ktoré môže mať až 10-metrový priemer.
Africkí duchovia
Pri skúmaní ich DNA vedci zistili, že sa nezhoduje so žiadnym iným predchodcom človeka. Pri analýze sa zamerali na zistenie predchodcov. Zatiaľ čo pri európskej populácii nebol problém určiť predka, u Jorubov sa ukázalo, že 8% genetického kódu patrí tzv. DNA duchov. To vyvolalo mnohé ďalšie otázky, na ktoré vedci doposiaľ nevedia odpovedať. Ak vás zaujala táto etnická skupina Jorubov, ktorá žije v Západnej Afrike, prečítajte si náš článok, ktorý sa im venoval.
Šantenie na púšti
My sa sťažujeme, keď teplota vzduchu presiahne 25 stupňov. Ako by sme však reagovali, keby sme museli žiť na mieste, kde je táto teplota cez deň o dosť vyššia a v noci klesne až pod bod mrazu? Presne s týmto sa potýkajú ľudia žijúci na púšťach, ako napríklad Tuaregovia a Berberi. Evolúcia ich posunula na taký level, že dokážu tieto teplotné zmeny bez problémov zvládať. Zaujímavou je aj ich slávnosť Tendé. Je to vlastne párty, kde si muž vyberá dievča a následne má právo s ním stráviť noc. Môžu robiť čokoľvek, samozrejme je však neprípustné, aby dievča pri týchto zábavkách otehotnelo.
Nebezpečné exotické pláže
Ostrov Severný Santinel patrí do súostrovia Andamanských ostrovov. Oficiálne patrí toto územie pod správu Indie, no kmeň Sentinelov, ktorý ho obýva sa odmieta riadiť všednými pravidlami. S bežnými obyvateľmi moderného sveta sa však stýkať nechcú a na každého, kto sa priblíži, okamžite útočia. Viac o kmeni Sentinelov sa dočítate v našom staršom článku.
Trpasličí kanibali
Kmeň Yali obývajúci Novú Guineu, sa radí k vzrastovo najmenším. DNA sa s nimi pohrala tak, že ich výška nepresahuje 150 cm. Napriek tomu títo trpasličí kanibali patria k jedným z najobávanejším vôbec. Nestriehnu však len na svojich nepriateľov. Ich nevraživosť dospela až k tomu, že začali útočiť aj na vlastných obyvateľov zo svojho kmeňa.
listverse.com, pulptastic.com, top5s.co.uk
Nahlásiť chybu v článku