Na každom kroku sa stretávame s novými a modernými technológiami. Napriek tomu, že sme obklopení výdobytkami modernej doby, aj vy teraz máte na sebe výrobky, ktoré boli bežné pred tisíckami rokov. Ako vyzerali prvé ponožky, nohavice pravekých ľudí či najstaršia kabelka? Pozrite sa na tieto fotografie predmetov, ktoré vydržali stovky až tisíce rokov. Myslíte si, že aj vaše nohavice by vydržali tak dlho?
Najstarší dochovaný pár ponožiek (starý 1500 rokov)
Tieto ponožky pochádzajú z Egypta a boli určené na nosenie v sandáloch. Boli objavené v 19. storočí a pochádzajú približne z 5. storočia nášho letopočtu.
Najstarší recept (starý 5000 rokov)
Tento recept nie je na žiadny koláč, ale na sumerské pivo. To ale bolo úplne iné, aké poznáme dnes. Nebolo filtrované, bolo silné a plávali v ňom kúsky obilnín.
Najstaršie slnečné okuliare (staré 800 rokov)
Tieto okuliare boli objavené v Kanade na ostrove Baffin. Boli určené na ochranu očí pred ostrým slnkom odrážajúcim sa od snehu.
Najstaršie sošky ľudí (staré 40-tisíc rokov)
Tieto sošky Venuše boli objavené v nemeckej jaskyni Hohle Fels. Archeológovia sa domnievajú, že neznámy autor ich vyzeral do mamutieho kla.
Najstaršia obuv (stará 5500 rokov)
Táto mokasína určená na pravú nohu (ľavá nebola nájdená) je vyrobená z kravskej kože a bola objavená v jaskyni v Arménsku.
Najstaršie nohavice ( staré 3300 rokov)
Tieto nohavice boli nájdené v západnej Číne. Sú utkané z vlny a zdobené ornamentmi. Pravdepodobne patrili ázijskemu kočovníkovi.
Najstaršia podprsenka (stará 500 rokov)
Túto podprsenku nosila neznáma žena v Rakúsku niekedy v období medzi rokmi 1390 až 1485.
Najstaršia kabelka (stará 4500 rokov)
Túto tašku našli archeológovia v Nemecku. V priebehu tisícov rokov koža zdegradovala. Dochovali sa najmä zuby, ktoré na taške plnili ozdobnú, ale aj ochrannú funkciu.
Najstaršia protéza (stará 3000 rokov)
Podľa vedeckých štúdií boli tieto drevené prsty určené na pomoc pri chôdzi a na urdžiavanie rovnováhy. Vďaka nej mohol postihnutý človek chodiť normálne a nosiť aj obuv.
Najstarší kondóm (starý 370 rokov)
Táto pánska ochrana určená na opätovné použitie bola vyrobená z ovčej kože a bola nájdená vo Švédsku v roku 1600. Dochované boli k nemu dokonca aj inštrukcie, ktoré hovoria o tom, aby bol po použití vymytý teplým mliekom s cieľom zamedziť prenosu pohlavných chorôb.
Najstaršie splachovacie záchody (staré 2000 rokov)
V starovekom Efeze na území dnešného Turecka fungovali prvé verejné splachovacie záchody. Voda tiekla pod nimi a vyprodukovaný odpad putoval rovno do blízkej rieky.
Najstaršia žuvačka (stará 5000 rokov)
Tento kus skamenenej živice z brezy bol nájdený vo Fínsku a je považovaný za najstaršiu dochovanú žuvačku. Jej žuvanie bolo súčasťou ústnej hygieny.
Najstarší hudobný nástroj (starý 40-tisíc rokov)
Táto flauta, vyrobená z dutej kosti, bola nájdená v južnom Nemecku. Prvé hudobné nástroje vznikali práve z opracovaných dutých kostí vtákov.
Najstaršia melódia (stará 3400 rokov)
Táto melódia bola nájdená na území starovekého mestského štátu Ugarit, nachádzajúceho sa na území Sýrie. Melódia bola napísaná na počesť manželky mesačného boha.
Najstaršia minca (stará 2700 rokov)
Najstaršia minca na svete bola objavená v gréckom meste Efes, na území dnešného Turecka. Bola vyrobená zo zliatiny striebra a zlata a je na nej vyrazená hlava leva.
Najstarší glóbus (starý 510 rokov)
Tieto glóbusy boli vyrobené z rozpolených častí pštrosích vajec. Archeológovia sa domnievajú, že glóbusy vznikli vo Florencii a podľa niektorých názorov bol tvorcom týchto pštrosích glóbusov renesančný génius, sám Leonardo Da Vinci.
Ktorá z týchto vecí vás najviac zaujala?
Pozri aj: 10 pomerne neznámych faktov o najslávnejších vynálezcoch, ktoré ste ešte možno nepočuli
interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku