V tomto článku sme 8. augusta informovali o sledovanom americkom lietadle, ktoré malo krúžiť na území Čierneho mora. Informácie čerpala autorka článku zo zdroju Unilad. V tomto prípade išlo o let bezpilotného špionážneho dronu Global Hawk (Forte 10 je volací znak), ktorý sa pravidelne pohybuje vedľa Ukrajiny. Informácie si autorka neoverila z ďalších zdrojov. Informácie o prejave solidarity čerpané zo zahraničnej stránky Unilad sa ukázali ako nepravdivé, za čo sa celá redakcia interez.sk a redaktorka Michaela Olexová ospravedlňuje. V článku sú nepravdivé informácie upravené.
Bezpilotné vojenské drony RQ-4 Global Hawk s volacím znakom Forte 10, Forte 11 a Forte 12 vzlietli z územia Sicílie. Po odchode zo Stredozemného mora sa jeden z letov presunul na územie Čierneho mora, kde sa ďalej dlho pohyboval. Celú situáciu sledovali používatelia aplikácie Flightradar24.
Ponechanie zapnutého transpondéra bolo vedomým rozhodnutím
Ako informuje portál Unilad, podľa riaditeľa komunikácie pre spoločnosť Flightradar24 nešlo o náhodu. „Pri týchto typoch letov je ponechanie zapnutého transpondéra vedomým rozhodnutím,“ povedal pre NDTV.
Tieto lety patria americkému letectvu a podľa portálu Daily Mail ide o jedny z najsledovanejších letov vôbec (skôr v tomto roku sa dokonca let Forte 11 umiestnil na prvé miesto v aplikácii).
Používatelia aplikácie mohli najprv sledovať drony, ako vzlietli z územia Sicílie. Vzápätí preleteli Stredozemím a zamierili k východnej Európe, kde sa jeden z nich oddelil a začal lietať nad územím Čierneho mora.
Americké letectvo odmietlo komentovať podrobnosti o letoch – priznalo ale, že lety na podporu spravodajských cieľov prevádzkujú pravidelne. „Tieto misie demonštrujú náš pokračujúci záväzok k bezpečnosti a ochrane v regióne,“ dodal americký hovorca.
Nahlásiť chybu v článku