Ak sa mimobratislavských ľudí opýtate, aké budovy či stavby z nášho hlavného mesta poznajú, iste bude väčšina z nich odpovedať, že Most SNP, Národnú radu, či ikonický Bratislavský hrad. Bohužiaľ, medzi notoricky najznámejšie budovy slovenskej metropoly patrí aj komplex piatich obytných domov Pentagon, ktorý nesie rovnaký názov ako americké ministerstvo obrany a „preslávil“ sa najmä vďaka kriminalite.
V článku sa dozviete aj:
- prečo bol Pentagon postavený;
- kedy sa začala situácia zhoršovať;
- čo bolo príčinou úpadku obytného komplexu;
- ako to tam vyzerá dnes.
Ubytovňa pre stavbárov
Obytný dom zložený z piatich budov, známy ako Pentagon, je postavený do otvoreného poloblúka a nachádza sa na Stavbárskej ulici v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Názov ulice nie je náhodný a v podstate sa viaže aj na samotný Pentagon. Ako píše Startitup, obytný komplex vznikol medzi rokmi 1970 a 1972 a prvotne poskytoval ubytovanie stavbárom, ktorí tu roky budovali okolité sídliská. Počas prvých rokov išlo o skutočne zaujímavý architektonický počin, ktorý vyvolal nadšenie, nakoľko sa podobné stavby v tej dobe objavovali na Slovensku len zriedka.
S dokončovaním blízkych sídlisk a zadaných projektov sa postupne strácala aj prvotná funkcia obytného komplexu a stavbárov vystriedali bežní ľudia. Po roku 1989 sa, pochopiteľne, zvýšila nezamestnanosť, ktorá potom v 90. rokoch trápila ako Československo, tak aj samostatné Slovensko a spolu s ňou sa do spoločnosti dostali aj iné neduhy. Ako píše portál Bratislavadeň.sk, obytné jednotky v bratislavskom Pentagone sa začali postupne využívať ako sociálne byty a rokmi sa situácia v pôvodne pokojnej oblasti začínala zhoršovať.
Pochybili úrady?
Portál SME Bratislava uvádza, že takzvané getá vznikli v Bratislave umelo, nakoľko úrady do nich presunuli problémových občanov z rôznych kútov mesta. Asociáli, neplatiči, drogovo závislí či samotní díleri, všetci títo ľudia sa spočiatku koncentrovali v Petržalke, konkrétne na Čapajevovej a Kopčianskej ulici, kam boli umelo presunutí. Samozrejme, medzi touto sortou ľudí uviazlo aj niekoľko slušných občanov a podobná situácia sa opakovala aj pri neslávne známom Pentagone.
Ako sa píše v ďalšom z článkov, situácia na Stavbárskej ulici vo Vrakuni nabrala výrazne negatívny spád práve po tom, ako sa z Kopčianskej a Čapajevovej ulice v Petržalke podarilo vyhnať, respektíve lepšie povedané presunúť, dílerov. Cieľovou zastávkou bol práve Pentagon a ako to už býva zvykom, za dílermi sa presunuli aj konzumenti. Tieto faktory prispeli k radikálnemu zhoršeniu už aj tak zhoršujúcej sa situácii v obytnom komplexe.
Začarovaný kruh sa roztočil a v súvislosti s nebezpečeným prostredím išla nadol aj cena nehnuteľností. „Cena bytov klesla z vyše milióna v roku 2003 o 200- až 300-tisíc korún. Pokles cien využili díleri, začali byty skupovať. Hovorí sa, že v Pentagone už dílerom patrí takmer polovica bytov,“ písalo sa v jednom z článkov Bratislava SME v roku 2006.
Výkaly, vývratky, bezvládni konzumenti
Od prelomu milénií bol vrakunský Pentagon symbolom azda všetkého negatívneho. Slušní ľudia na chodbách nachádzali výkaly, moč, vývratky, ihly a často aj bezvládnych zdrogovaných konzumentov. Dlhé roky sa situácia vyvíjala ako na hojdačke – prichádzalo sa s rôznymi opatreniami, ktoré fungovali iba chvíľu a po miernom zlepšení asociáli opäť zaplavili chodby niekdajšej stavbárskej ubytovne. Aj napriek častým zásahom si polícia s neprispôsobivými občanmi nevedela dať rady.
Z Pentagonu sa stalo nebezpečné miesto, ktoré sa menilo na drogový raj aj počas dňa, pričom v parku pri komplexe často zvykli drogovo závislí dokonca stanovať. Po zemi sa váľali ihly a neúnosná situácia sa tiahla naprieč rokmi prakticky až donedávna. Postupne sa zaviedli rôzne opatrenia – od mreží, výťahov na čip až po kamery. Kľúčovou v boji proti kriminalite bola rozhodne aj kúpa miestneho pohostinstva mestom Bratislava, v ktorého priestoroch zriadilo stanicu polície.
Táto stanica je v prevádzke od septembra 2022 a podľa všetkého je badať zlepšenie. Mestskí policajti údajne monitorujú dianie okolo Stavbárskej ulice, ale aj priľahlých oblastí, ktoré majú na základe podnetov od občanov vytipované. „Vyčistenie“ lokality od dílerov a konzumentov však podľa všetkého ešte nie je kompletné a okolo Pentagonu sa stále z času na čas pohybujú pochybné skupiny ľudí, pričom niektorí očití svedkovia hovoria aj o priamom užívaní drog.
Nahlásiť chybu v článku