Každá práca je iná, no mnohé sú rovnaké v tom, že ľudia často pracujú aj šesť či sedem dní v týždni. Kolobeh bez poriadneho odpočinku dáva pracovníkom zabrať, z čoho vyplýva, že nepodávajú tak dobré výsledky, aké by mali. Vedci najnovšie prišli s myšlienkou, ktorá naznačuje, že človek by mal pracovať len štyri dni v týždni.
Mať skvelý príjem a chodiť omnoho menej do práce je asi snom každého. Pre mnohých to však nie je realitou, a preto sú v práci skoro celý týždeň. Podľa výskumníkov z New Economics Foundation (NEF) to však správne nie je. Ich prieskum, ktorý aplikovali na Veľkú Britániu hovorí, že tí najchudobnejší ľudia by mohli do roku 2030 dosiahnuť o 13% lepšie výsledky, ak by pracovali len štyri dni v týždni, pričom by však mali vyššiu minimálnu mzdu.
Je to totižto logické. Štúdia zistila, že ak by ľudia dokázali prejsť na tento najnovší model práce a zvýšenie minimálnej mzdy, podávali by aj lepšie výsledky, boli by viac motivovaní a zarábali by vyššie čiastky. Ľuďom by sa tak mohol zvýšiť plat minimálne o 26%. Najviac zarábajúcim ľuďom v krajine by sa príjem znížil o 8%. Znie to spravodlivejšie, no nie?
Tento výskum bol vytvorený najmä kvôli kríze produktivity, ktorá je vo Veľkej Británii posledných 10 rokov. Výskumníci tak vymysleli tento plán, vďaka ktorému by sa mohli veci zmeniť k lepšiemu. Alfie Stirling z NEF sa pre Mirror vyjadril: „Problémy sú hlboké a štrukturálne. Jedná sa napríklad o vysokú úroveň nerovnosti či o starnúcu populáciu. Zvyšovanie príjmu najchudobnejších vrstiev a znižovanie pracovného času je kombinácia možností, ktoré by mohli zabrať. Politici by sa však touto témou mali zaoberať tiež.“
Za tento nápad je najmä Labouristická strana. Ako uvádza portál Ladbible.com, minulý rok sa kancelár John McDonnel vyjadril, že by mohol nájsť spôsob, ako využiť automatizáciu práce a pokrok technológií. „Pracujeme najdlhšie v Európe a aj napriek tomu sme menej produktívni. Nemci a Francúzi pracujú štyri dni a vyrobia presne to isté, čo my počas piatich.“
Odbory sú za túto myšlienku takisto. Frances O’Grady, generálna tajomníčka Trade Union Congress (TUC), sa na 150. výročí TUC v Manchesteri vyjadrila: „Verím, že v tomto storočí môžeme získať štvordňový pracovný týždeň so slušnou mzdou pre každého.“
Fakty hovoria takisto samé za seba. Zamestnanci v Británii sú na tom v súčasnosti o 15 libier (približne 17,3 €) horšie ako v roku 2007.
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku