Foto: uspsparihuzovce.sk

Poznáte najmenšie obce na Slovensku? Toto je prvá desiatka.

Mnohí z vás si možno myslia, že bývajú na „konci sveta“ v bohom zabudnutej časti Slovenska, kde sa veci pohnú, len keď zafúka vietor. To však asi nepoznáte najmenšie obce našej krajiny, kde akoby zastal čas. Život v obci, ktorá má skutočne len pár obyvateľov, musí byť istotne ťažký a náročný, no o to krajší. Toto sú najmenšie obce Slovenska, kde môžete celkom uniknúť z reality rýchleho sveta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najmenšie dediny na Slovensku

Regetovka – 31 obyvateľov

Možno ste už o nej počuli. Regetovka, maličká obec na hornom Šariši v okrese Bardejov, sa totiž v zimnej sezóne mení na regionálne centrum cestovného ruchu, za čo vďačí lyžiarskemu stredisku Regetovka. Obec sa však oplatí navštíviť i v lete. Obdivovať môžete okrem hustých lesov i prírodnú pamiatku z roku 1979 – Regetovské rašelinisko, kde okrem iných nájdete i mäsožravú rastlinu Rosičku okrúhlolistú.

Parihuzovce – 27 obyvateľov

Najmenšia obec v okrese Snina je v našom rebríčku so svojimi 27 obyvateľmi na siedmom mieste. Obec je známa najmä vďaka lyžiarskemu stredisku, kde si ľudia z okolia môžu počas zimy zalyžovať na prírodnom snehu. Nie že by stredisko nedisponovalo snežnými delami, no z celkom 3 kilometrov zjazdoviek umelo zasnežujú len 0,5. Náklady na zasnežovanie sú totiž pre malého prevádzkovateľa privysoké a tak sa musia nadšenci zimných športov spoľahnúť iba na prírodu.

Foto: uspsparihuzovce.sk

Oľšinkov – 27 obyvateľov

Siedme miesto najmenších slovenských obcí patrí Oľšinkovu. Ešte na začiatku 19. storočia žilo v obci takmer 300 ľudí. V 40. rokoch 20. storočia však Oľšinkov zasiahol ťažký požiar, ktorý zničil takmer celú dedinu. Ťažký bol i rok 1846, kedy obec hlásila 36 úmrtí od hladu. Oľšinkov neobišli ani svetové vojny. Pamätná je najmä bitka z tej prvej, kedy na okolitých lúkach došlo k boju zblízka, ktorý lúku údajne posial odťatými hlavami a inými časťami tiel rakúsko-uhorských i nemeckých vojakov.

Foto: olsinkov.webitup.sk

Bystrá – 27 obyvateľov

Aj Obec Bystrá, ležiaca 23 kilometrov od mesta Stropkov, sa v dnešnom rebríčku nachádza s rovnakým počtom obyvateľov ako Oľšinkov na siedmom mieste. Bystrá vznikla v roku 1570 a bola tak najmladšou obcou v severnej časti Stropkovského panstva. Zo zaujímavostí môžete v Bystrej nájsť vojenský cintorín z prvej svetovej vojny, ktorý je súčasťou civilného cintorínu. Nájdete tu celkom 9 hrobov s telami vojakov, ktorých identita nebola nikdy zistená.

Foto: eobce.sk

Poproč – 23 obyvateľov

V okrese Rimavská Sobota nájdete v poradí šiestu najmenšiu slovenskú obec. Je ňou dedinka Poproč, ktorej história siaha až do roku 1413. V minulosti sa ľudia žijúci v týchto končinách zameriavali najmä na pastierstvo, neskôr v 20. storočí sa z Poproči stala obec baníkov pracujúcich v magnezitových baniach. Obyvatelia obce sa počas druhej svetovej vojny zúčastnili i Slovenského národného povstania, o čom svedčí Pamätná tabuľa bojovníkom SNP na stene Obecného úradu.

Foto: Google Street View

Belejovce – 18 obyvateľov

Na piatom mieste v rebríčku najmenších slovenských obcí stoja Belejovce. Kým v minulosti žilo v obci takmer 200 ľudí, dnes je to len 18. Maličká obec je najvyššie položenou obcou v okrese Svidník a podobne ako mnohé ďalšie i tu obyvateľov tvrdo zasiahli boje druhej svetovej vojny, kedy bola veľká časť obce silno poškodená.

Foto: Andrej Belovežčík (wikipedia.org)

Ondavka – 15 obyvateľov

Ondavku a jej 15 obyvateľov nájdete v okrese Bardejov asi 5 kilometrov od hraničného priechodu Konieczna s Poľskou republikou. Podobne ako mnohé iné maličké obce i Ondavka sa stretáva problémami s vedením obce. Už po niekoľkýkrát sa totiž na kandidátke za starostu obce vo voľbách v roku 2016 neobjavilo žiadne meno. Obecný úrad i miestny cintorín zadĺženej obce majú v rukách exekútori a obec sa zo svojich ťažkostí sama dostane len veľmi ťažko.

Foto: PedroMaslez

Havranec – 11 obyvateľov

V severnej časti Nízkych Beskýd leží obec Havranec, ktorá je treťou najmenšou obcou na Slovensku. V roku 2016 v nej žilo len 11 obyvateľov, ktorí sa potácajú s útrapami života na „konci sveta“, no užívajú si i jeho malé výhody. Okrem pokoja, prírody a ticha ponúka Havranec svojim obyvateľom i daňové úľavy. V malom slovenskom daňovom raji nemusia ľudia platiť daň za psa či daň z nehnuteľnosti. V Havranci nájdete i vojenské pohrebisko z prvej svetovej vojny, kde v 5 hroboch leží celkom 11 rakúsko-uhorských vojakov. Obec neminula ani druhá svetová vojna, kedy bola obec pri karpatsko-duklianskej operácii ťažko poškodená.

Foto: Google Street View

Šarbov – 10 obyvateľov

Druhé miesto v rebríčku najmenších obcí Slovenska patrí Šarbovu v okrese Svidník, kde ešte minulý rok žilo len 10 ľudí. O tejto obci ste oproti ostatným už možno počuli. Známa je dnes najmä pre lyžiarske stredisko, ktoré sa nachádza neďaleko. Najviac ľudí v Šarbove žilo počas druhej svetovej vojny, a to 183, no po operácii v Duklianskom priesmyku a jeho okolí ostala obec značne poškodená.

Foto: Google Street View

Príkra – 7 obyvateľov

V okrese Svidník, na východnom Slovensku, zahalená hustými bukovými a jedľovými lesmi, len pár kilometrov od Poľských hraníc nájdete i oficiálne najmenšiu slovenskú obec Príkra, kde v roku 2016 žilo len 7 ľudí. Okolité lesy sú pre svoj význam a jedinečnosť chránené a nájdete tu až 300-ročné stromy. Najmenšia obec našej krajiny si vytrpela i útrapy druhej svetovej vojny, kedy sa cez ňu v roku 1944 prehnala frontová línia, čo väčšinu obce ťažko poškodilo. Aj v Príkrej nájdete významnú kultúrnu pamiatku – drevený chrám svätého Michala archanjela. Ak by ste chceli obec Príkra navštíviť, urobte tak v piatok. To je totiž jediný deň, kedy sa do nej dostanete autobusom, a to zo práve zo Svidníka.

Foto: Henryk Bielamowicz (wikipedia.org)

5.etapa našej #LeTourDeVychod Medzilaborce – Svidník (70km) bola tou najlepšou možnosťou ako spoznať a vidieť množstvo krásnych národných kultúrnych pamiatok nášho malebného Slovenska. Okrem množstva krásnych gréckokatolíckych drevených kostolíkov, veľkého nemeckého cintorína z 2. svetovej vojny sme navštívili aj najmenšiu dedinku s najmenším počtom obyvateľov na Slovensku konkrétne dvoch starosta a jeho manželka. Avšak cez letné prázdniny tam chodia aj chatári. Dedina, v ktorej signál len márne nájdete a keď niekomu chcete zavolať jediný signál je na obecnom úrade, nazývajú to telefónna stanica. Autobus tam premáva len v stredu ráno a to iba v auguste. Omše v drevenom kostolíku majú len na najväčšie sviatky. Nadmieru teplé počasie, ktoré nám až tak veľmi neprišlo vhod, ale aj napriek tomu sme si cestu náramne užili a o to viac aj spoznali. No kto už len má možnosť držať mobil s hebrejskými písmenami. Aj izraelskí turisti sa prišli pokochať našou krásnou krajinou. Zajtra to bude už niečo iné. #ThisIsSlovakia #turistikanaslovensku #praveslovenske #beautifulslovakia #slovakadventures #slovakwild #cestujemczsk #jacestujem #fabslovakia #insta_svk #dnescestujem #goodideaslovakia @slovakia.travel #pureslovakia #therealheartofeurope

A post shared by Tomáš Tinák™ (@di_thomasi) on

Pozri aj: Vďaka týmto mapám si môžete podrobne pozrieť, ako sa zmenilo aj vaše mesto za posledných 235 rokov

wikipedia.org, kvhbeskydy.sk
Uložiť článok

Najnovšie články