Nie každý človek má rád, čísla, grafy, tabuľky, štatistiky a ich porovnávanie. Avšak štatistiky, ktoré vám prinesieme dnes, zaujmú aj tých, ktorí majú k tomuto ten najväčší odpor. Prečítajte si týchto 14 prekvapivých štatistických údajov a presvedčte sa o tom, že svet je jednoducho úžasný.
V Bangladéši žije viac ľudí ako v Rusku
Štatistiky v tomto hovoria jasne. Rusko, najväčšia krajina sveta, ktorej rozloha presahuje 17 miliónov kilometrov štvorcových má počet obyvateľov na úrovni menej ako 147 miliónov. Naopak rozloha štátu Bangladéš je iba približne 144 tisíc kilometrov štvorcových čo je 116 krát menej ako rozloha Ruska. No počet obyvateľov Bangladéša je na úrovni vyše 163 miliónov obyvateľov.
Počet hviezd je oveľa menší, ako počet stromov na Zemi
Na Zemi sa nachádza viac ako 3,04 bilióna (12 núl) stromov. V porovnaní na Mliečnej ceste sa nachádza od 200 až 400 miliárd hviezd. Znamená to, že na našej planéte sa nachádza takmer 10-krát viac stromov, ako hviezd v galaxii Mliečna cesta.
Nemecko má najnižšiu populáciu detí na svete
Deti vo veku od 0 do 14 rokov tvoria iba 12% obyvateľov v Nemecku, zatiaľ čo v Keni tvorí táto skupina až 40%.
Najpopulárnejšie mená na svete sú Mária a Jakub
V období od roku 1917 do roku 2016 bolo najpopulárnejšie meno pre chlapca James samozrejme v rôznych jazykových mutáciách. U dievčat to bolo meno Mary (Mária). Meno James dostalo takmer 5 miliónov detí a meno Mária dostalo asi 3,5 milióna dievčat.
Zlatá Čína
Čínska ľudová republika produkuje viac zlata ako akákoľvek iná krajina sveta. Štatistiky udávajú, že za posledné desaťročie Čína produkuje až 440 ton zlata ročne.
Až 10% Švédov má jedno z týchto piatich priezvisk
Na prvom mieste sa nachádza meno Andersson. Týmto menom sa hrdí takmer 240-tisíc Švédov. V tesnom závese je meno Johansson ktorých je vyše 238-tisíc. Nasledujú mená Karlsson, Nilsson a prvú päťku uzatvára meno Eriksson.
Celosvetová populácia narástla viac ako 22-násobne za posledných 1000 rokov
V roku 1000 žilo na Zemi približne 275 miliónov ľudí. V roku 2000 to bolo ale už vyše 6 miliárd. To znamená približne 22 násobné zvýšenie počtu obyvateľov.
Za život prejdeme toľko krokov, že by sme Zem obišli 4,5 krát
Ak počítame, že za deň urobí priemerný človek 7500 krokov, tak počas 80 rokov, priemerný človek prejde až 180 tisíc kilometrov. To by vystačilo na to teoreticky obísť Zem okolo rovníka až 4,5 krát.
Obyvatelia USA sledujú televíziu viac ako 4 hodiny denne
Až 270 minút denne strávia občania USA sledovaním televízie. Na druhom mieste sú naši susedia na severe – Poliaci. Prvú desiatku najväčšieho sledovania televízie uzatvárajú Indovia s počtom 144 minút denne. Slováci sa našťastie do prvej desiatky neprebojovali.
Najmenej detí sa rodí v sobotu
Štatistiky dokonca sledovali aj to, v ktorý deň v týždni sa rodí najviac detí. Najviac detí sa narodí vo štvrtok, a to až 17,5%. Na druhom mieste je pondelok so 14%. Najmenej detí sa narodí v sobotu a to iba 12,5%.
90% mailov je spam
Podľa údajov známej spoločnosti Cisco je až 90% e-mailov nevyžiadanou poštou – spamom.
V Dánsku nájdete najviac pracujúcich mamičiek
Podľa štatistík v Dánsku pracuje až 82% matiek. Treba však poznamenať, že ani Švédsko, Holandsko či Slovinsko sú na tom veľmi podobne. Grécko je na poslednom mieste – menej ako 50% matiek tam pracuje.
McDonald’s predáva až 75 hamburgerov za jednu sekundu
Asi najpopulárnejšia sieť rýchleho občerstvenia – McDonald’s sa môže pýšiť zaujímavou štatistikov. Za jednu sekundu predá približne 75 hamburgerov. Je dokonca zriadená špeciálna webstránka, ktorá tento predaný objem počíta.
V Amerike denne pribudne 1700 milionárov
Milionárov je oveľa viac, ako by sa mohlo zdať. V USA ich denne pribudne až 1700. Podľa štatistík je v USA viac ako 8 miliónov domácností s ročným príjmom vyšším ako 1 milión dolárov.
Pozri aj: 8 zásadných rozdielov medzi Slovenskom a Českom vyjadrených i v prehľadných grafoch
adme.ru
Nahlásiť chybu v článku