Ilustračná foto: Unsplash

Najlepším mestom pre život sa už tretí rok po sebe stala Viedeň.

V niektorých mestách sveta sa žije lepšie a kvalitnejšie ako v iných. Hoci táto téma môže byť dosť subjektívna a každému z nás sa môže žiť inak, tvrdé dáta jednoducho nikdy neklamú. Rebríček miest, ktorý vypracoval Economist Intelligence Unit (EIU), na základe rôznych faktorov zoradil tie najlepšie mestá pre život, píše CNN.

Odborníci na základe 30 ukazovateľov vytvorili päť kategórií, podľa ktorých hodnotili 173 miest z celého sveta. Medzi spomínané kategórie patrí: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a nakoniec infraštruktúra.

Viacero delených miest

Najlepším mestom pre život sa tak už tretí rok po sebe stala Viedeň. Rakúska metropola dostala výborné hodnotenie v štyroch zo spomínaných piatich kategórií. Jediné, v čom mesto zaostávalo, bol nedostatok športových podujatí.

Na druhom mieste skončila dánska Kodaň a tretie miesto si uchmatol švajčiarsky Zürich. Európske mestá celkovo kraľovali rebríčku a napríklad najvyššie umiestneným americkým mestom bolo Honolulu na Havajských ostrovoch, ktoré sa ocitlo na 23. mieste.

Štvrté skončilo austrálske mesto Melbourne a prvú päticu uzatvárajú kanadské Calgary a švajčiarska Ženeva, ktoré sú na delenej pozícii. Na delenej siedmej priečke skončili Vancouver a Sydney, zatiaľ čo na opäť delenej deviatej priečke sa ocitli japonská Osaka a novozélandský Auckland. Prvá desiatka najlepších mieste pre život teda vyzerá nasledovne:

  1. Viedeň (Rakúsko)
  2. Kodaň (Dánsko)
  3. Zürich (Švajčiarsko)
  4. Melbourne (Austrália)
  5. Calgary (Kanada) a Ženeva (Švajčiarsko)
  6. Sydney (Austrália) a Vancouver (Kanada)
  7. Osaka (Japonsko) a Auckland (Nový Zéland)

Mestá zo západnej Európy si viedli pomerne dobre, až 30 z nich dostalo priemerné hodnotenie 92 zo 100, zaostávali najmä v stabilite, za čo môže zvýšený počet protestov a zločinov. Londýn sa napríklad ocitol na 45. mieste a taký New York je 70. najlepšie mesto pre život.

Uložiť článok

Najnovšie články