Otec modernej fantasy literatúry. Takýto neoficiálny titul drží celosvetovo známy spisovateľ John Ronald Reuel Tolkien, ktorý by v alternatívnom vesmíre dnes oslávil svoje 102. narodeniny. Tolkien bol vo svojom obore skutočným mágom. Dokázal vytvoriť dokonalo prepracovaný svet Stredozeme, ktorý sa stal koncom 20. a začiatkom 21. storočia hotovým kultom. Zabudnite však na chvíľu na Pána Prsteňov a zoznámte sa s ďalšími dielami tohto literárneho génia.
Hobbit
Po Pánovi Prsteňov je Hobbit azda druhým najslávnejším Tolkienovým príbehom. Je zrejmé, že popularite pomohlo najmä sfilmovanie príbehu, ktorý úzko súvisí s udalosťami Pána Prsteňov. Hobbit je totiž akousi predlohou a všetko čo sa v knihe spomína, od postáv až po hlavnú dejovú líniu Bilba Bublíka predurčuje to, čo sa na stránky Tolkienových kníh dostalo v druhej polovici 20. storočia. Hobbit totiž vznikol niekoľko rokov pred začatím druhej svetovej vojny. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
Silmarillion
Súbor príbehov, ktoré vznikali s prestávkami takmer 50 rokov. Silmarillion je veľdielo, ktoré popisuje vznik Stredozeme, legendy, povesti a mýty, ktoré tento svet vyformovali a ktoré predurčili všetko, čo sa v iných Tolkienových príbehoch vlastne odohralo. Optimistické dielo však nečakajte. Silmarillion je podobný gréckej tragédii a všetky príbehy, ktoré obsahuje končia nešťastne. Koniec koncov taká už história je. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
Nedokončené príbehy
Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme nemôžu chýbať v knižnici žiadneho pravého fanúšika Tolkienovej Stredozeme. Doplňujú to, čo je z ostatných diel nejasné a poskytujú informácie o udalostiach, ktoré sa v tomto svete odohrali od jeho vzniku až po Vojnu o Prsteň, ktorá je vyrozprávaná v sérii Pán Prsteňov. Nejde o ucelený príbeh, skôr o akúsi encyklopédiu do sveta Stredozeme a Tolkienovej tvorby. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
Húrinove deti
Húrinove deti sú jedným z troch veľkých príbehov Stredozeme (Pán Prsteňov, Hobbit) na ktorých Tolkien počas svojho života pracoval. Za dokončenie a vydanie tohto príbehu vďačíme Christopherovi Tolkienovi, synovi svetoznámeho spisovateľa, ktorý otcove dielo ukázal celému svetu. Kto sa Stredozemou dostatočne nenabažil pri Hobbitovi a Pánovi Prsteňov, toho Húrinove deti rozhodne dostanú. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
História Stredozeme
Christopher Tolkien sa postaral o to, aby svet uzrel aj toto veľdielo. História Stredozeme je séria 12 kníh pre tých najväčších fanúšikov, ktorí by neváhali vymeniť život v našom svete za ten v Stredozemi ani sekundu. Viac ako 5000 strán detailne popisujúcich celý fascinujúci Tolkienov svet je fantasy skvostom, aký nedokázal vytvoriť žiadny iný autor tohto žánru. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
List od Nimrala a iné príbehy
Okrem svetovoznámych príbehov Stredozeme existuje ešte niekoľko ďalších, kratších a vo všeobecnosti dodnes neznámych Tolkienových príbehov z tohto sveta. Medzi ne patria aj dobrodružstvá Toma Bombadila v podobe básní a piesní o tejto tajomnej postave. List od Nimrala však obsahuje niekoľko ďalších poviedok, ktoré čitateľa opäť vrátia do Stredozeme. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
Legenda o Sigurdovi a Gudrún
J. R. R. Tolkien bol okrem fantasy spisovateľa aj významným jazykovedcom, znalcom anglosaštiny, starej nórčiny a profesorom literatúry na Oxforde. Zo Stredozeme si preto občas „uletel“ aj do iných oblastí a napísal niekoľko diel, ktoré s fantasy svetom nesúviseli. Jedným z nich je aj prerozprávanie staroseverskej ságy Vølsungasaga, eposu, ktorý podľa všetkého vznikol na Islande. Kniha sa skladá z dvoch rozsiahlych Tolkienových básní, ktorými vás zoznámi s pradávnou severskou mytológiou. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
Artušov pád
V diele Artušov pád sa Tolkien venuje starej anglickej legende kráľa Artuša. Staroanglickým veršom sa Tolkien pokúsil prerozprávať príbeh kráľovskej legendy Anglicka, no báseň nikdy nedokončil. Na Artušovom páde prestal pracovať v čase, keď bol vydaný Hobbit a staroanglická literatúra ušla do úzadia. Napriek tomu sa o mnoho rokov neskôr Tolkienov syn postaral o to, aby aj toto dielo uzrelo svetlo sveta. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.
Nahlásiť chybu v článku