Takmer vždy proti sebe krajiny bojovali a do dejín sa zapísalo mnoho vojen, či už svojou krutosťou, nezmyselnosťou, či množstvom strát na životoch. Vojna medzi Anglickom a Zanzibarom sa do dejín zapísala z iných dôvodov. Trvala totiž len 38 minút.
Anglo-Zanzibarská vojna vypukla 27. augusta v roku 1896. Ozbrojený konflikt vypukol po tom, čo 25. augusta zomrel sultán Hamad bin Thuwaini, ktorý bol pri moci tri roky. Sultán ochotne spolupracoval s britskými úradmi, jeho synovec Khalid bin Bargash však mal iný názor. So spoluprácou nesúhlasil a myslel si, že má nárok na trón. Zanzibar však nemal ani najmenšiu šancu zvíťaziť a Angličania nepokoje takmer ihneď potlačili.
Aké vlastne bolo pozadie celého konfliktu? V roku 1896 mala Európa mnoho kolónií v Afrike, snažila sa totiž rozšíriť vlastné bohatstvo a mať prístup k zdrojom. Pánmi Afriky boli Nemci, Francúzi aj Angličania, čo sa, samozrejme, domácim obyvateľom nepáčilo a z času na čas vypukli nepokoje. Slobodu si Afrika postupne získavala späť až po druhej svetovej vojne.
Práve následkom boja o kolónie došlo aj k tzv. Anglo-Zanzibarskej vojne. Hovorí sa, že sultána Hamada otrávil práve jeho synovec Khalid, lebo nesúhlasil s jeho politikou. V tom čase v Afrike ešte vždy prekvital obchod s otrokmi a ak by sa Khalid zbavil nadvlády Britov, Zanzibar by bol opäť suverénnou krajinou a mal by plnú moc nad miestnym obchodom. Británia totiž plánovala obchodovanie s otrokmi ukončiť nadobro.
Ako sme už spomínali, Zanzibar nemal šancu vo vojne proti Británii vyhrať, dostali preto ultimátum. V rámci neho sa mal Khalid vzdať nároku na trón a prenechať ho Hamoudovi bin Muhammadovi. Khalid však varovanie nebral vážne a obklopil kráľovský palác vojakmi. Nečakal však, že čoskoro sa prístav bude hemžiť britským námorníctvom. O 9:00 sa začalo bombardovanie. Jedinou Khalidovou loďou bola luxusná jachta, ktorú dostal od anglickej kráľovnej Viktórie a iste ste si domysleli, že s tou by veľa nezmohol. Okrem toho, palác bol postavený najmä z dreva a náporu delostreľby nemal šancu odolať.
Trvalo presne 38 minút, kým Khalidovi vojaci vzali nohy na plecia a z bojiska ušli. Ušiel aj samotný Khalid a útočisko spolu so svojimi kumpánmi hľadal na neďalekom nemeckom konzuláte. Počas prvej svetovej vojny ho však napokon Británia aj tak zajala a prinútila ho, aby sa trónu vzdal a žil už navždy v exile v Mombase. Zaujímavé je, že Británia zapojila do tejto vojny 1 000 vojakov, ale padol len jediný, kým na strane Zanzibaru bojovalo 3 000 vojakov a zomrelo ich 500. Rok po vojne napokon Británia skutočne obchod s otrokmi zakázala.
Pevnou rukou vládla Británia nad Zanzibarom ešte nasledujúcich 67 rokov, vrátane prvej a druhej svetovej vojny. Ich nadvláda skončila až v roku 1963. Po tomto roku sa Zanzibar spojil s Tanganikou a vznikla tak Tanzánia.
all-that-is-interesting
Nahlásiť chybu v článku