Chrám sv. Michala Archanjela v Ladomírovej, okr. Svidník
Gréckokatolícky kostolík je takisto zapísaný v zozname UNESCO. Bol postavený v roku 1742. Počas 2. svetovej vojny bol vážne poškodený. Vo vnútri sa nachádza tiež cenný ikonostas a oltár. Posledná rekonštrukcia prebiehala v roku 2006.
Artikulárny evanjelický kostol pri Svätom Kríži, okr. Liptovský Mikuláš
Tento kostol je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Kostol pochádza z Paludze a bol k nám prevezený v roku 1974. Kostol dokáže poňať až 6 tisíc návštevníkov. Pôdorys kostola má dĺžku 43 metrov a má podobu kríža. S kostolom tvorí pekný celok aj samostatne stojaca drevená veža slúžiaca ako zvonica, ktorá bola pristavaná neskôr.
Chrám prenesenia Ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej, okr. Sobrance
Gréckokatolícky kostol je zrubová stavba vyrobená z ihličnanov a je ošetrená čiernou farbou. Bol postavený v roku 1730 v barokovom štýle. Ide o trojdielnu stavbu so šindľovou strechou. Aj tento kostol je zapísaný v zozname UNESCO.
Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, okr. Bardejov
Je to najstarší a najzachovalejší drevený kostolík na Slovensku. Pochádza pravdepodobne z roku 1499. Kostol patrí rímsko-katolíckej cirkvi, no v minulosti bol aj evanjelický. Je postavený v gotickom slohu a asi nikoho neprekvapí, že je tiež zapísaný v zozname UNESCO.
Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne
Tento gotický rímskokatolícky kostol je najstaršou stavbou v Tvrdošíne. Pochádza z konca 15. storočia. Pôvodný gotický sloh bol pri prestavbe v 17. storočí zmenený na renesančný. Jeho dominantou je barokový oltár s obrazom Všetkých svätých. Od roku 2008 je zapísaný v zozname UNESCO.
Kostol sv. Juraja Veľkomučenníka v Jalovej, okr. Snina
Asi najmenší kostol v našom prehľade. Bol postavený v roku 1772 a ide o jednopriestorovú stavbu. Bol viackrát rekonštruovaný, naposledy v roku 2002.
Ktorý kostol sa vám páčil najviac? Navštívili ste už niektoré? Napíšte nám do diskusie.
Nahlásiť chybu v článku