Kostolíky sú jedinečné svojou architektúrou, prevedením a originalitou. Všetky drevené kostoly sú postavené výlučne z dreva, pri stavbe nemohol byť použitý ani jeden klinec. Výnimočnosť týchto stavieb potvrdzuje tiež zaradenie viacerých z nich do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Pozrite sa s nami teraz na náš výber z týchto krásnych drevených chrámov.
Artikulárny kostol Leštiny, okr. Dolný Kubín
Evanjelický kostol bol postavený v roku 1688. Pôvodne bol bez veže a bez zvonov. Kostol je postavený v príkrom svahu, čo bolo riešené kamennou základňou. Na výstavbu bolo použité smrekové drevo z okolitých lesov. Okrem toho, že je to národná pamiatka, je zapísaný aj v Zozname Svetového dedičstva UNESCO.
Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, okr. Svidník
Tento gréckokatolícky kostol pochádza z roku 1658 a patrí tak medzi najstaršie drevené stavby na Slovensku. Je to trojdielna zrubová stavba s tromi vežičkami. Jeho výnimočnosť je podčiarknutá zápisom v UNESCU. V roku 2004 prešiel komplexnou rekonštrukciou.
Kostol sv. Paraskievy v Dobroslave, okr. Svidník
Kostol bol postavený v roku 1705. Je to zrubová, trojpriestorová stavba postavená na kamennom základe. V roku 1932 bol kostol prestavaný do súčasnej podoby, posledná rekonštrukcia prebehla v roku 2002. Interiér dopĺňajú umelecky a historicky cenné ikony a predmety.
Drevený artikulárny kostol v Hronseku, okr. Banská Bystrica
Tento evanjelický kostol je postavený v tvare kríža. V čase výstavby, v roku 1726 a z rozhodnutia úradov, bol postavený blízko rieky Hron a v oblasti s močiarmi, keďže úradníci neboli protestantskej stavbe naklonení. Kostol však za celý čas nebol ani raz zatopený. Má kapacitu až 1100 miest na sedenie a neodmysliteľnou súčasťou kostola sú aj tri lipy, ktoré boli zasadené pri vysviacke kostola. Je zapísaný v zozname UNESCO.
Kostol najsvätejšej trojice v Kežmarku
Je to evanjelický kostol a má pôdorys rovnoramenného gréckeho kríža. Pôvodné základy neboli murované. Jedinečnosť spočíva aj v použitom dreve, ktoré je kombináciou tisu a červeného smreka. Kostol bol postavený v roku 1717. Je zapísaný v zozname UNESCO.
Chrám presvätej Bohorodičky v Miroli, okr. Svidník
Gréckokatolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky pochádza z roku 1770. Je to trojdielny a trojvežový zrubový objekt. Pred objektom je drevená vstupná bránka s osembokou nízkou strieškou, pokrytou šindľom.
Nahlásiť chybu v článku