Slovensko ponúka tak širokú paletu kultúrnych, historických a prírodných krás, že je k ich predstaveniu potrebné pristupovať systematicky. V minulosti sme vám priniesli desiatku zaujímavých lokalít na Spiši, či 10 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť región Liptova. Dnes sa pozrieme ešte ďalej a to na sever našej krajiny. Čo sa oplatí vidieť na Orave? Tu je naša desiatka.
Oravský hrad
Kto nenavštívil Oravský hrad, ten akoby na Orave nikdy ani nebol. Dominanta a pýcha celého regiónu stojí nad Oravským podzámkom a riekou Orava a patrí medzi najkrajšie hradiská našej krajiny. So strategickou polohou na poľsko-uhorskej obchodnej ceste mal Oravský hrad obrovský význam pre celé vtedajšie Uhorsko. Bol dejiskom povstaní, ničivého požiaru, natáčania známeho filmu Upír Nosferatu, nacistickej okupácie i útoku Sovietov. Viac informácií o Oravskom hrade nájdete v našom staršom článku.
Múzeum Oravskej dediny
Ako sa kedysi žilo v Oravskom regióne, kde sú zimy tuhé a podmienky na poľnohospodárstvo oveľa nepriaznivejšie, ako v iných regiónoch našej krajiny? To vám prezradí jedine Múzeum Oravskej dediny, jedinečné múzeum v prírode, kde máte možnosť spoznať pravú oravskú kultúru. Všetky stavby, ktoré v múzeu nájdete, sú pôvodné. Odkúpené a premiestnené boli z rôznych kútov Oravy v druhej polovici 20. storočia, aby i ďalším generáciám naveky pripomínali skutočnú Oravu.
Oravské Rio de Janeiro
S 38 metrov vysokou sochou Ježiša Krista na pahorku nad brazílskou metropolou Rio de Janeiro, sa môže tá slovenská verzia porovnávať len sťažka. Napriek tomu, oravská dedinka Klin dostane tých „otvorenejších“, aspoň na malý moment do Brazílie. Na vrchu Grapa sa nad dedinou totiž vyníma 9,5 metrov vysoká socha Krista, ktorá je vernou zmenšeninou brazílskeho originálu. Ide pritom len o tretiu kópiu slávnej brazílskej sochy a o najvyššiu sochu Ježiša Krista na našom území.
Oravská lesná železnica
Oravská lesná železnica oslávi tento rok významné okrúhle výročie. Pôvodná trať slúžiaca na zvážanie dreva, bola totiž uvedená do prevádzky v júli 1918 i keď nebola napojená na verejnú železničnú sieť. Až o niekoľko rokov neskôr (1927) bola oravská lesná železnica prepojená s tou kysuckou, čím vzniklo jedinečné dopravné spojenie prekonávajúce ohromné výškové prevýšenie. Jazda Oravskou lesnou železnicou je pre turistov možná od roku 2008 a ak ste ju ešte neabsolvovali, pri najbližšej návšteve Oravy, by ste to mali napraviť.
Kolonádový most
Nie je veľmi starý, ani veľmi dlhý, no za to mimoriadne fotogenický. Kolonádový most v Dolnom Kubíne, ktorý ponad rieku Orava spája sídlisko Bysterec so starým mestom, je stavba z 90. rokoch 20. storočia. Nejedná sa teda o žiadnu historickú pamiatku, no svojím výzorom a scenériou láka mnohých turistov. A to najmä tých, ktorí poznajú Kaplnkový most vo švajčiarskom Luzerne, ktorý je najdlhším dreveným mostom v celej Európe. Práve na túto jedinečnú pamiatku sa totiž Kolonádový most náramne podobá.
Babia hora
Ísť tak ďaleko na sever, že ďalej to už nie je možné. To môžete zažiť jedine na Orave, na vrchu s názvom Babia hora, ktorý je najseverneším bodom našej krajiny. Vrchol s nadmorskou výškou 1725 metrov je najvyšším vrcholom Oravských Beskýd a dominantou celej Hornej Oravy. Výstup na najsevernejší bod Slovenska vám zo Slanej vody (obec Oravská Polhora), potrvá asi 3 hodiny a 20 minút. Pri turistike by ste nemali podceniť výbavu. Babia hora je známa pre chladné a vlhké počasie (aj s rýchlymi zmenami) a to preto, že zachytáva prúdenie vzduchu z Atlantického oceánu.
Brestovská jaskyňa
Jedinou sprístupnenou jaskyňou na Orave je Brestovská, ktorú nájdete neďaleko obce Zuberec v Západných Tatrách. Ľuďom je známa už od nepamäti, no pre turistov bola sprístupnená len nedávno, v septembri 2016. Jedinečný podzemný systém ukrýva viac ako 2 km chodieb a priestorov vymodelovaných potokom, ktorý jaskyňou dodnes preteká. Vzhľadom na obtiažnosť jaskyne je deťom do 6 rokov vstup zakázaný. Prehliadku tejto jaskyne by ste si ale aj tak nemali nechať ujsť.
Roháčsky vodopád
Viac ako 20 metrov vysoký (cca 23 m) Roháčsky vodopád je najvyšším vodopádom Oravy i celých Západných Tatier. Vytvoril ho Studený potok, stekajúci Roháčskou dolinou. Vzhľadom na atraktivitu hrebeňových vrcholov Západných Tatier, je Roháčsky vodopád pomerne málo navštevovanou lokalitou. K vodopádu sa dostanete z rozcestníka s názvom Adamcuľa (Roháčska dolina) do jednej hodiny. V trase môžete navyše pokračovať ďalej k známym Roháčskym plesám pod hrebeňom Západných Tatier.
Juráňová dolina
Pre tých, ktorí sa na vysokohorskú turistiku na Roháčske plesá necítia, je tu príjemná a zaujímavá alternatíva. Je ňou Juráňová dolina, národná prírodná rezervácia neďaleko osady Oravice. Hneď v úvodnej fáze doliny na vás čaká úsek nazývaný Tiesňavy, kde môžete obdivovať vysoké a strmé skalné zrázy a úzky kaňonovitý ráz, ktorý tu Juráňov potok vytvoril. Nenáročná trasa vhodná aj pre najmenších turistov vás (okruhom) dovedie až k rašelinisku nad samotnou osadou Oravice. Celý okruh vám pritom nepotrvá ani 3 hodiny.
Oravská priehrada & Slanický ostrov
Medzi veľké lákadlá Oravského regiónu patrí i samotná Oravská priehrada. Počas leta je tu síce o pár stupňov chladnejšie, ako v južných častiach Slovenska, no i tak sa tu dá príjemne okúpať a zrelaxovať. Azda najzaujímavejším miestom Oravskej priehrady je však Slanický ostrov, nazývaný i Ostrov umenia. Nájdete tu Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý bol kedysi dominantou dnes už neexistujúcej (zatopenej) obce Slanica.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku