V minulosti sme vám už predstavovali zaujímavé miesta z rôznych turistických regiónov našej krajiny. Pozreli sme sa napríklad na Spiš, Oravu či Liptov. Dnes sa presunieme na západné Slovensko a pre ďalší sériový článok sme si vybrali región stredného Považia. V okolí Púchova, Ilavy, Trenčína, Nového mesta nad Váhom a severnej časti okresu Myjava, by sme vám odporučili týchto 10 jedinečných miest.
Dračia studňa
V severnej časti stredného Považia za obcou Bolešov smerom k hraniciam s Českou republikou, nájdete Bolešovskú dolinu, ktorá ukrýva zaujímavú prírodnú pamiatku. Ide o Dračiu studňu, najmohutnejší penovcový útvar v Bielych Karpatoch s niekoľkými malými vodopádmi, ktoré sú najkrajšie počas jari a zimy. Táto lokalita podľa odborníkov pravdepodobne ukrýva i množstvo cenných fosílií pravekých mäkkýšov. Túto zaujímavú lokalitu môžete navštíviť po vlastných, ale i na bicykloch. Priamo popri Dračej studni totiž vedie i cyklotrasa.
Vršatské bradlá
Vršatské bradlá nepochybne patria k najväčším prírodným lákadlám nielen na strednom Považí, ale v celom regióne západného Slovenska. Nájdete ich neďaleko Ilavy a rozhodne ich nemôžete prehliadnuť. Viac ako 900 metrov vysoké bradlá sa totiž týčia nad krajinou v tak strategickej polohe, že sa v minulosti stali i sídlom hradu, z ktorého tu dnes nájdete už len ruiny. Pred viac ako 300 rokmi totiž Vršatecký hrad vyhorel a už nikdy nebol zrekonštruovaný.
Strážov
Strážov je so svojimi 1213 metrami najvyšším vrcholom Strážovských vrchov a rozhodne patrí medzi jeden z najkrajších výhľadových vrcholov našej krajiny. Táto lokalita okrem zaujímavého rázu krajiny – skalné bralá, jaskyne, priepasti a vodopády, láka i na úchvatné výhľady na okolitú krajinu. Zo Strážova môžete pozorovať blízke i vzdialenejšie pohoria na všetky svetové strany. Okrem pohľadov na Považie či Hornú Nitru počas priaznivého počasia, môžete na horizonte spozorovať i vrcholky Nízkych Tatier.
Haluzice
Miesto, ktoré svojou divokou vegetáciou pripomína dažďový prales. V Haluziciach totiž nájdete rovnomennú tiesňavu, ktorá je dlhá asi 1,5 km a okolité svahy a steny siahajú až do výšky 50 metrov. Tiesňava je miestami široká až 200 metrov a neustále sa rozširuje. Okrem samotnej tiesňavy ponúka na prvý pohľad nenápadná obec na Považí i ďalšie lákadlo. Ním je zrúcanina romantického Haluzického kostolíka. Viac o Haluzickej tiesňave sa môžete dočítať v našom staršom článku.
Zelená voda
V dnešnom zozname nebude chýbať ani jeden tip na letné kúpanie. Jazero Zelená voda nájdete pri Novom meste nad Váhom a je veľmi pravdepodobné, že ste o ňom už počuli. Ide totiž o najobľúbenejšiu letnú destináciu v okolí. Nájdete tu množstvo služieb, platené i neplatené pláže a každoročne sa tu konajú aj mnohé kultúrne akcie. Navyše je Zelená voda dostatočne rozsiahla na to, aby ste si tu našli aj svoj vlastný súkromný kútik, kde si užijete pokojný relax.
Čachtice
Čachtický hrad nepatrí medzi najväčšie a podľa mnohých možno ani medzi najkrajšie, no jednoznačne ide o jeden z najznámejších hradov na našom území. Môže za to legenda o Čachtickej pani, Bátoričke, krvavej dáme, ktorá na tomto hrade sídlila. Zrúcanina Čachtického hradu dnes ponúka jedinečný kruhový výhľad na okolitú krajinu. V Čachticiach sa určite oplatí vidieť i Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia či miestne podzemie. To vzniklo prebudovaním vínnych pivníc, s cieľom úkrytu pred tureckými vpádmi v 16. storočí, no počas druhej svetovej vojny chodby slúžili i ako protiletecké kryty.
Beckov
Na 60 metrov vysokom brale sa nad obcou Beckov týči zrekonštruovaná zrúcanina rovnomenného hradu. Toto hradisko by sme už pokojne mohli zaradiť medzi najkrajšie v našej krajine. Majestátna pevnosť vznikla v 13. storočí, s jednoduchým účelom a to chrániť považskú obchodnú cestu a severnú hranicu Uhorska. Mohutné hradné múry a strategická poloha na vysokej skale nakoniec splnili svoj účel a Beckov odolal útokom Tatárov i Turkov. Hrad nakoniec podľahol až času, zlej starostlivosti a ničivému požiaru v 18. storočí.
Skalka nad Váhom
Skalka nad Váhom, niekedy i Skalka pri Trenčíne je najstarším pútnickým miestom nielen na Slovensku, ale na celom území niekdajšieho Uhorska. Skladá sa z dvoch objektov – Malá a Veľká Skalka, pričom väčšiu pozornosť si zaslúži dozaista tá Veľká. Tu totiž nájdete zrúcaninu benediktínskeho kláštora, kostol i jaskyňu. Pred niekoľkými rokmi tu objavili i jedinečný podlahový vykurovací systém z 15. storočia, ktorý v kláštore zabezpečoval aj počas zimy príjemnú teplotu. Ak ste fanúšikom sakrálnych pamiatok, potom by ste obec Skalka neďaleko Trenčína rozhodne obísť nemali.
Farma Modrová
Snívali ste vždy o návšteve Nového Zélandu? Potom vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Farma Modrová je totiž netradičný no jedinečný projekt, vďaka ktorému sa tam dostanete. Nájdete tu totiž zoofarmu a skanzen Novozélandskej kultúry. Nechýbajú klokany, pštrosy, emu či dokonca krokodíly. Zoznámiť sa môžete s Maorskou kultúrou v autentickej napodobenine ich tradičnej osady. Ak to teda na drahú dovolenku u protinožcov nevidíte, Farma Modrová je vynikajúcou alternatívou, kde miniete len pár eur.
Rozhľadňa Veľký Lopeník
Na štvrtom najvyššom vrchole Bielych Karpát, 911 metrov vysokom Veľkom Lopeníku stojí 22 metrov vysoký symbol spolupráce a súdržnosti Česka a Slovenska. Nachádza sa tu totiž rozhľadňa, kde sa počas turistiky pravidelne stretávajú turisti z oboch krajín. K rozhľadni sa totiž môžete dostať z oboch strán, z českej obce Lopeník či zo slovenskej Nová Bošáca. Za cca 2 hodinový výstup vám bude odmenou jedinečný výhľad na šíre okolie a celé slovensko-české pohraničie.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku