Foto: filipmajercik, filiphrebenda (Instagram)

Horehronie patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

Je jedným z najkrajších regiónov Slovenska. Ponúka najmä prírodné krásy, ale i pestré tradície a zaujímavé historické pamiatky. Horehronie je klenotom v strede Slovenska, ktorý sa tiahne od Telgártu až po Banskú Bystricu do oblasti, kde sa rieka Hron, po ktorej je región pomenovaný, vlieva do Zvolenskej kotliny. V objatí Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, Muránskej planiny a Poľany ukrýva množstvo zaujímavých miest. Napríklad aj tieto.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chramošský viadukt

Ak by ste začali cestu Horehroním z východu, neďaleko Telgártu na vás čaká jedinečná architektonická pamiatka. Je ňou Chramošský viadukt dlhý 113,6 metra a vysoký 18 metrov, ktorý patrí medzi najkrajšie technické pamiatky našej krajiny. Viaduktom prechádza železnica spájajúca Margecany s Červenou skalou, ktorej sa taktiež pripisuje prívlastok najkrajšej spomedzi železničných tratí. Ak sa sem vydáte vlakom, zo Spiša sa na Horehronie dostanete Telgártskou slučkou, ďalším technickým unikátom Slovenska. Ide o 1,2 km dlhý špirálovitý tunel, vybudovaný už v 30. rokoch 20. storočia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Majerčík (@filipmajercik),

Kráľova hoľa

Jeden z prírodných symbolov, najvyšší vrchol východnej časti Nízkych Tatier a miesto, pod ktorým pramení hneď niekoľko významných slovenských riek. U turistov obľúbený, takmer 1950 metrov vysoký, nízkotatranský vrchol ponúka azda ten najkrajší pohľad na slovenské veľhory – Tatry. Na opačnú stranu zas môžete obdivovať krásu Horehronia, Slovenského raja a veľkej časti Slovenského stredohoria. Okrem toho samozrejme hrebeň Nízkych Tatier ako na dlani. Na Kráľovu hoľu vám to z Telgártu potrvá asi 3 a pol hodiny, zo Šumiaca už o čosi menej.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HIKING.SK (@hiking.sk),

Čiernohronská železnica

Čiernohronská železnica mala v časoch svojej najväčšej slávy až 131 km. Prechádzala dolinou Čierneho Hrona a jeho prítokov a slúžila na zvážanie dreva z tunajších píl. V roku 1982 však bola prevádzka Čiernohronskej železnice zastavená a tradičnú parnú lokomotívu nahradila cestná doprava. V súčasnosti sa však už dlhšiu dobu Horehroním opäť premáva, hustý čierny dym kašľajúca, historická lokomotíva. Čiernohronská železnica slúži počas letnej sezóny turistom a patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie v regióne. Zaujímavosťou je, že jedna z vetiev železnice prechádza aj priamo futbalovým ihriskom domáceho tímu TJ Tatran Čierny Balog a to i počas ligových stretnutí.

Dobročský prales

Nachádza sa neďaleko obce Čierny Balog a predstavuje jednu z 123 lokalít pralesov na našom území. Dobročský prales ponúka zachovalú ukážku biotopu bukových a jedľovo-bukových kvetnatých lesov, ktorých je na Slovensku síce mnoho, no drvivá väčšina z nich, vďaka zásahom človeka, už dávno nepredstavuje prirodzený les. Tento kút našej krajiny pritom patrí medzi najstaršie chránené územia Slovenska. Dobročský prales síce dlhodobo slúži na vedecké účely a odborné exkurzie, no kúsok z neho predsa len môžete navštíviť i vy. Jeho okrajom totiž prechádza turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo, smerom na Sedmák.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌙Elven heart from Middle Earth (@rusalka_striga),

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Jaskyňa mŕtvych netopierov je slovenský unikát. Je jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou a ponúka adrenalínovú prehliadku, akú v iných sprístupnených jaskyniach Slovenska nezažijete. Jaskyňu mŕtvych netopierov tvorí celkom 14 poschodí, v dvoch rôznych vetvách, s celkovou, zatiaľ známou, dĺžkou 22,5 km. Svoj názov dostala po veľkom množstve netopierích kostí, ktoré sa v jaskyni nachádzajú. Prečo netopiere v jaskyni dodnes vo veľkom hynú, nie je stále celkom jasné. Vek najstarších pozostatkov sa pritom odhaduje až na 6000 rokov. Jaskyňu nájdete v Nízkych Tatrách, v blízkosti turistického chodníka vedúceho z Trangošky na Chatu Milana Rastislava Štefánika a v ponuke máte až tri rôzne varianty prehliadkových trás.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Jasenianska kaskáda

Jedna z najrozsiahlejších technických pamiatok, o ktorej vie na Slovensku málokto. Kaskáda nad stredoslovenskou obcou Jasenie pozostáva z celkom 8 vodných diel, ktoré elektrickou energiou zásobovali železiareň v Podbrezovej. Ak si myslíte, že toto technické dielo má svoje najlepšie časy už za sebou, mýlite sa. Dodnes je Jasenianska kaskáda funkčná napriek tomu, že vyzerá, akoby si už dlhé roky užívala dôchodok. Jasenianska kaskáda bola dokončená v roku 1925, no do prevádzky bola pre technické problémy uvedená o tri roky neskôr. Zaujímavosťou je, že Jasenianska kaskáda neodolala len samotnému času, ale i pokusom Nemcov o jej zničenie počas druhej svetovej vojny.

Majerova skala

Ak ste niekedy prechádzali autom z Banskej Bystrice smerom na sever na Donovaly, určite ste ju na malý moment zazreli. Majerova skala je skalnatý vrchol týčiaci sa nad Starými horami, ktorý ponúka jedinečný výhľad na západnú časť Horehronia. Tvorí jeden z bočných hrebeňov Veľkej Fatry a svojím skalným charakterom do prostredia trávou posiatych veľkofatranských vrcholov a svahov, akoby vôbec nezapadá. Majerova skala je i dejiskom jednej z obrovských miestnych tragédií. Neďaleko vrchola sa totiž v roku 1924 odtrhla 4 km dlhá lavína, ktorá spadla Hornojelenskou dolinou priamo na horskú osadu Rybô, kde pripravila o život celkom 18 ľudí. Na Majerovu skalu sa môžete vybrať z obcí Staré Hory alebo z Tureckej. Obe varianty vám budú trvať niečo cez dve a pol hodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mala Jana (@malajancza),

Salašky

V tejto sezóne už Salašky zrejme nevyužijete, jedine, že by ste patrili k ľadovým medveďom. Rozhodne si ale tento tip zapamätajte do ďalšieho leta. Salašky sú totiž zaujímavou malou vodnou nádržou pod masívom Krížnej, v ktorej sa môžete počas horúcich letných dní dokonale osviežiť. Vďaka horskému prostrediu je totiž voda v nádrži počas letných extrémov príjemne chladná. Nádrž kedysi slúžila na zasnežovanie lyžiarskeho strediska Turecká, ktoré však už niekoľko sezón nie je v prevádzke. Jazierko tak slúži už len rekreantom, ktorí sa tu kúpu samozrejme len na vlastné riziko.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukas Kubis (@kluzby),

Špania dolina

Kedysi významná banská obec známa v celom Uhorsku, dnes jedna z najnavštevovanejších lokalít v okolí Banskej Bystrice. Špania dolina predstavuje jedinečnú zmes baníckych pamiatok, tradičnej architektúry, zvykov a tradícií banskej obce, aké ste v minulosti mohli nájsť po celom Slovensku a krásneho prírodného prostredia. Medzi najväčšie lákadlá však nepochybne patrí práve banícka história obce. Cez najvýznamnejšie miesta vás prevedie náučný chodník Špania Dolina, ktorý je vhodný aj pre najmenších turistov. Prostredníctvom neho navštívite Dennú štôlňu aj štôlňu Mann či haldu Maximilián, odkiaľ si dosýta vychutnáte panoramatický výhľad na celé okolie obce. Náučný chodník neobchádza ani šachty Maximilián či Dolná Ludovika a celá okružná trasa vám bude trvať asi 2 a pol hodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @kajkos,

Vodný žľab Rakytovo

Dolina Rakytovo sa nachádza v Dolnom Harmanci, len niekoľko kilometrov od Banskej Bystrice. Vodný žľab, ktorý prechádza dolinou v dĺžke 2450 metrov, je pritom nielen slovenským, ale celoeurópskym unikátom. Nikde inde na starom kontinente totiž zachovaný a funkčný drevený vodný žľab na splavovanie dreva.nenájdete. Vodný žľab bol vybudovaný v 19. storočí a lesníkom slúžil na prevoz dreva najmä v jarnom období, keď bolo v doline dostatok vody. Celá drevená technická pamiatka bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná a je tak do dnešného dňa plne funkčná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Samel (@hawran_svk),

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články