Tento nádherný kus našej krajiny je územím, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nájdete tu veľké množstvo našich najkrajších kultúrnych pamiatok a prírodných jedinečností. Poďte sa spolu s nami pozrieť na niektoré miesta, ktoré sa možno už toto leto rozhodnete navštíviť.
Zaujímavé miesto na Liptove
Začneme jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Slovenska. Táto lokalita patrí aj do svetového dedičstva UNESCO a v tomto zozname je zapísaná už od vzniku našej republiky. Hovoríme o pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Vlkolínec. Vlkolínec prestavuje pôvodné osídlenie našich predkov vo výbežku Veľkej Fatry. Ukazuje nám, ako sa žilo v našich horských oblastiach v období stredoveku a patrí k najzachovalejším pamiatkam tohto druhu v Karpatoch.
Kým prejdeme na nádhery Liptovskej prírody, pozrieme sa ešte na jednu kultúrnu, nedá sa povedať pamiatku, aj keď je súčasťou Liptova už 63. rokov, ale skôr akciu. Ide o najväčší a najstarší festival Slovenska. Folklórny festival Východná je podujatie, ktoré zďaleka presahuje hranice Slovenska. Každoročne sa na festivale predstaví viac ako 1400 účinkujúcich a rozhodne by mal túto akciu minimálne raz za život navštíviť každý Slovák, hoc je aj zo Záhoria a festival nemá, podobne ako Liptáci, rovno pod nosom.
Teraz už môžeme pokojne prejsť na najzaujímavejšie prírodné lokality Liptovského chotára. Samotná Liptovská kotlina je jednou z najvyššie položených kotlín Slovenska a obklopujú ju najvyššie pohoria našej krajiny. Medzi tie najnavštevovanejšie rozhodne patria Západné Tatry s najvyšším vrcholom Bystrá (2248 m.n.m.).
O niečo menšie, no svojou krásou porovnateľné, sú Chočské vrchy. Okrem najvyššieho Veľkého Choča sa tu pre nadšencov turistiky nachádzajú aj jedny z najkrajších dolín Slovenska. Jedná sa o Prosiecku a Kvačiansku dolinu, ktoré spolu tvoria jeden náučný chodník. V prostredí týchto dolín môžete vidieť Ráztocký vodopád a dva pôvodné vodné mlyny, ktoré patria medzi naše technické pamiatky. Pozri aj: Kvačianska dolina: Prekrásne miesto v objatí Liptova, ktoré vám ponúkne veľké množstvo nezameniteľných zážitkov
Liptov z juhu ohraničuje hradba nášho druhého najvyššieho pohoria – Nízke Tatry. Toto pohorie je lákadlom aj pre turistov z jeho opačnej strany, Horehronia. Z Nízkych Tatier rozhodne netreba obísť vrchy Chopok či neďaleký Ďumbier, no ak hľadáte miesta, kde sa pre veľké množstvo ľudí nebudete cítiť ako v nákupnom centre, vyberte si radšej menej frekventované trasy.
Región Liptova disponuje aj mnohými minerálnymi či termálnymi prameňmi. Preto tu môžete navštíviť početné kúpele, ako napríklad Bešeňovú. Vyblázniť sa dá aj v našom najväčšom vodnom zábavnom parku v Liptovskom Mikuláši. My vám však odporúčame navštíviť prírodnejšiu lokalitu, a tou sú Kalameny v Chočských vrchoch. Umelo navŕtaný termálny prameň s teplotou 33°C vám dovolí kúpať sa tu aj v období, keď sa k jazierku budete musieť predrať cez napadnutý sneh. Pozri aj: Kalameny: V tomto termálnom jazierku na Slovensku sa okúpeš zadarmo, uprostred prírody a aj v zime
Ak sa však chcete predsa len trošku schladiť, môžete navštíviť jaskyne v Demänovskej doline Nízkych Tatier. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Slovenska a Demänovská ľadová jaskyňa zas patrí medzi najstaršie známe jaskyne v Európe. Objavená bola už v roku 1299.
Poslednou Liptovskou krásou, ktorú si dnes predstavíme, je Liptovská Mara. Objemovo najväčšia vodná nádrž Slovenska je výborným miestom, kde sa môžete cítiť takmer ako pri mori. Okrem toho sa v jej blízkom okolí nachádza archeologická lokalita Havránok, ktorá je pozostatkom keltskej opevnenej osady aj s druidskou svätyňou z 1. st. p.n.l..
Vydáte sa tento rok aj na Liptov?
Pozri aj: Jánošíkové diery: Jedno z najkrajších miest Slovenska, ktoré svojou krásou vyráža dych
Interez.sk (L. Mužla)
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku