Súčasťou väčšiny záhrad sú aj jedovaté rastliny. V máloktorej ich však nájdete toľko, ako v britskej záhrade Alnwick Garden. Právom si vyslúžila prezývku „záhrada jedov“. Už len tým, že do nej vstúpite, riskujete vlastný život.
V článku sa dozviete aj:
- ako záhrada jedov vznikla;
- čo všetko v nej nájdete;
- čo všetko v nej hrozí, ak si nedáte pozor;
- ako vzniká halucinogénny med a čo všetko môže napáchať štedrec.
Tieto rastliny môžu zabíjať
Za bežných okolností zamestnanci botanickej záhrady Alnwick Garden povzbudzujú návštevníkov, aby sa dotkli listov, privoňali ku kvetom či ochutnali jedlé plody niektorých rastlín, informuje BBC. Až kým sa nedostanú k tzv. záhrade jedov. Na železnej bráne je pripevnený varovný nápis „tieto rastliny môžu zabíjať“ a pod ním sa vyníma lebka s prekríženými kosťami. Nie je to žiaden žart, v Alnwick Garden nájdete tú najjedovatejšiu záhradu na svete, prístupnú verejnosti.
Záhrada sa nachádza v britskom Northumberlande a jej súčasťou je viac ako 100 jedovatých rastlín, ktoré vám môžu spôsobiť poriadne nepríjemnosti, dokážu však človeka pripraviť aj o život.
Mnohé z nich bežne rastú v záhradách „obyčajných smrteľníkov“, no málokto vie, aké sú v skutočnosti nebezpečné. Ročne záhradu navštívi vyše 500 až 800 000 turistov, je to jedna z najatraktívnejších turistických atrakcií na severe Británie. Všetci návštevníci ale musia dodržiavať prísne pravidlá a absolvovať bezpečnostné školenie.
Prvá záhrada tu vznikla ešte okolo roku 1750 a v priebehu desaťročí sa v nej ocitli semená rastlín z najrôznejších kútov sveta. Ako píše web The Vintage News, počas druhej svetovej vojny záhrada plnila mimoriadne dôležitú úlohu: pestovalo sa v nej jedlo pre obyvateľstvo. Krátko na to ale svoje brány zavrela a spustla, bola v úbohom stave. Znovuotvorenia sa dočkala v roku 1997, pričom opravy stáli viac ako 42 miliónov libier (v prepočte takmer 48 miliónov eur).
Rastie tu kulčiba dávivá či ľuľkovec zlomocný
Samotná záhrada jedov bola prvýkrát otvorená v roku 2005. Niektoré rastliny, ktoré v nej nájdete, sú také krásne a pôsobia na prvý pohľad tak neškodne, že málokto verí v ich fatálne účinky. Nájdete tu napríklad kulčibu dávivú, ktorá obsahuje toxín strychnín (človek, ktorý zomrel na následky jeho užitia, má na tvári po smrti bizarný úškrn).
Rastie tu aj ricín obyčajný (zdroj nebezpečného ricínu), náprstník, kanabis, mak siaty, koka, ľuľkovec zlomocný či štedrec. Ten podľa portálu British Heritage môže za istých okolností spôsobiť kŕče, zvracanie a okolo úst človeka, ktorý ho požil, sa môže objaviť pena. Podľa BBC je taký nebezpečný, že ak z neho spadne na zem odlomený konár a o niekoľko mesiacov neskôr ho vezme do papule pes, čoskoro bude mŕtvy.
Špecifická dávka blenu čierneho zas spôsobí, že sa človek ocitne na prahu smrti. Presvedčivo pôsobí ako mŕtvy, aj keď nezomrel. V takomto štádiu otravy je ešte možné človeka zachrániť. Samozrejme, mnohé z rastlín majú aj liečivé účinky (niektoré sa dokonca testujú pri liečbe rakoviny či pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení), no pri nesprávnom použití môžu zabíjať.
Nahlásiť chybu v článku