Hovorí sa o nej, že je Everestom hlbín, vydajú sa sem len tí najodvážnejší. Jaskyňa Veryovkina je hlboká viac ako dva kilometre a je najhlbšou doteraz objavenou jaskyňou. Vyžiadala si už aj ľudský život.
V článku sa dozviete aj:
- kde sa jaskyňa Veryovkina nachádza;
- ako takmer pripravila o život skupinu bádateľov;
- ako sa v nej podarilo nájsť telo nezvestného Rusa;
- prečo predstavuje pre odborníkov veľkú nádej.
Najhlbšie miesto objavili v roku 2018
Istá časť Abcházska (Ruskom podporované separatistické územie, ktoré kedysi spravovalo Gruzínsko) je podľa webu Atlas Obscura domovom nie jednej, ale hneď štyroch najhlbších jaskýň na svete. S hĺbkou 2 212 metrov medzi ne jednoznačne patrí aj jaskyňa Veryovkina (známa aj ako Verëvkina). Jaskyňu sa prvýkrát podarilo zdokumentovať v roku 1968, no podľa vtedajších záznamov mala hĺbku len 114 metrov. Po každej ďalšej expedícii však jaskyniari ostali šokovaní z toho, ako hlboko a ako ďaleko (13,5 kilometra) až siaha.
Vstup do jaskyne meria tri metre a leží medzi dvoma horami, a to medzi horou Fortress a Umbrella (v preklade Pevnosť a Dáždnik). Tie sú súčasťou masívu Arabika v západnej časti Kaukazu. Jaskyňa je pomerne ťažko prístupná, no v priebehu 50 rokov sa podarilo podniknúť niekoľko desiatok speleologických expedícií.
Rekord sa napokon podarilo prekonať a zaznamenať v roku 2018, keď sa do najhlbších miest jaskyne dostal moskovský speleologický tím. Na čele tímu stál Pavel Demidov, zomrel v roku 2020 po tom, ako ho pri skúmaní inej neďalekej neprebádanej jaskyne zavalila skala.
Podľa portálu Enter the Caves je súčasťou jaskyne Veryovkina množstvo fascinujúcich stalagmitov, stalagtitov a ďalších útvarov, ktoré sa v nej bez ľudského zásahu tvorili tisícročia. Speleológov očarili aj kaňony a skalné steny ako stvorené pre horolezectvo. Súčasťou jaskyne je aj najhlbšie položené vodné teleso na svete, nachádza sa na úrovni 2,24 kilometra pod hladinou mora.
Nahlásiť chybu v článku