Foto: Archív TASR

Turistika nemusí byť len o zdolávaní vrcholov. Vyskúšajte navštíviť niektorú z týchto tiesňava a uvidíte, že to neoľutujete.

Turistika nemusí byť vždy o zdolávaní vysokých tatranských štítov. Niektorým ľuďom na relax celkom stačí aj pobyt v menej exponovanom teréne. Skvelými jesennými tipmi na prechádzku v prírode môžu byť napríklad rokliny a tiesňavy, ktorých máme na Slovensku skutočne dosť. Vitajte pri prehľade tých najkrajších a najobľúbenejších. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tiesňavy na Slovensku

Haluzická tiesňava, Trenčiansky kraj

Miesto, ktoré svojou atmosférou a divokou vegetáciou evokuje tajomný tropický prales. Tak sme vám kedysi prezentovali Haluzickú tiesňavu, ktorá je pre väčšinu slovákov pomerne málo známym miestom. Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1963 nazývaná aj Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska je dlhá asi 1,5 km a okolité svahy a steny siahajú až do výšky 50 metrov. Tiesňava je miestami široká až 200 metrov a neustále sa rozširuje. Haluzický potok totiž tiesňavu neustále formuje. Tiesňava je turistickým lákadlom najmä pre atmosféru, ktorú dolina potoka spolu s bujnou vegetáciou vytvára. Mini „tropický prales“, ktorý Haluzická tiesňava evokuje u mnohých návštevníkov, je úžasným miestom na relax a odpočinok v prírode.

Haluzická tiesňava, Foto: Archív TASR

Zádielska tiesňava, Košický kraj

Zádielska tiesňava je asi najkrajšie miesto Slovenského krasu, ktorý sa rozkladá na juhu východného Slovenska. Nájdete ju severne od obce Zádiel a vstup do nej nemožno prehliadnuť. 2 kilometre dlhá, 400 metrov hlboká a miestami len 10 metrov široká tiesňava, je druhou najstaršou národnou prírodnou pamiatkou našej krajiny. Zádielska tiesňava ponúka prechádzku unikátnym dielom prírody s množstvom krasových jaskýň, strmými horolezeckými stenami, bohatou faunou a flórou a množstvom krasových útvarov, ktoré neuniknú ani oku bežného turistu.

Zádielska tiesňava, Foto: Archív TASR

Manínska tiesňava, Trenčiansky kraj

Keď sa povie tiesňava na Slovensku, väčšine ľudí napadne práve Manínska. Zo všetkých slovenských tiesňav je tá Manínska asi najznámejšia a to najmä preto, že je najužšou tiesňavou nielen Slovenska, ale podľa mnohých zdrojov aj celej strednej Európy. Pred mnohými rokmi prerezal Manínsky potok Manínske bradlo Strážovských vrchov a vytvoril dnes rovnomennú tiesňavu. Pôvodné bradlo tak erózna činnosť potoka rozdelila na dva samostatné vrcholy – Veľký a Malý Manín, týčiace sa vysoko nad skalnatými stenami kaňonu. Napriek asfaltovej ceste, ktorá tiesňavou vedie pre potreby obyvateľov žijúcich na druhej strane kaňonu, ponúka Manínska tiesňava príjemné vyžitie v prírode, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Manínska tiesňava, Foto: Archív TASR

Lačnovský kaňon, Prešovský kraj

Malý Slovenský raj v pohorí Branisko, kde na turistickom chodníku veľa ľudí nestretnete. Lačnovský kaňon je totiž pre mnohých neznáma tiesňava a nájdete ho medzi obcami Lipovce a Lačnov. Skôr ako o turistiku ide o príjemnú prechádzku. Samotná trasa Lačnovským kaňonom, samozrejme ponúka to, čo v Slovenskom raji hľadá každý návštevník. Turistický chodník niekoľkokrát križuje samotný potok, vedie šikmými skalnými stenami a neobchádza ani vodopády. O vašu bezpečnosť sa postarajú kovové schody, rebríky či pomocné reťaze.

Lačňovský kaňon, Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / CC BY-SA

Čertova dolina, Banskobystrický kraj

Neďaleko Tisovca nájdete v národnom parku Muránska planina ďalšiu pomerne málo známu slovenskú tiesňavu. Vyznačuje sa výrazným krasovým reliéfom a zachovanými lesnými spoločenstvami s jedľou, smrekom, bukom a cennými listnáčmi. Preteká ňou Čertov potok a jeho skalnatým korytom vedie náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca, ktorý dolinou podľa legendy unikal pred žandármi. Čertova dolina sa od ostatných tiesňav mierne odlišuje. Nenájdete tu žiadne stupačky ani reťaze a dolina tak ostáva čo najmenej upravená človekom. Pri jej návšteve treba preto dbať na zvýšenú opatrnosť.

Čertova dolina, Foto: Archív TASR

Jánošíkové diery, Žilinský kraj

Nie jedna, ale hneď celý systém tiesňav, roklín a kaňonov v okolí Terchovej poznáte pod jednotným názvom Jánošikové diery. Pozostávajú celkom z troch celkov – Dolné, Horné a Nové diery a ponúkajú unikátny pohľad do prostredia Krivánskej Malej Fatry. Tento kaňonovitý systém do tvrdej skaly sformoval Dierový potok a čaká tu na vás viac ako 20 vodopádov s výškou od 1 do 5 metrov. Okrem „adrenalínovej“ prechádzky úzkymi tiesňavami ponúkajú Jánošíkové diery aj možnosť výstupu na dva z najkrajších vrcholov Malej Fatry a to Malý a Veľký Rozsutec.

Jánošíkove diery, Foto: Archív TASR

Veľký Sokol, Košický kraj

Na hranici Košického a Prešovského kraja v pohorí Slovenský raj nájdete jednu z najdivokejších slovenských tiesňav. Veľký Sokol je súčasne i najdlhšou tiesňavou našej krajiny a obrovského množstva turistov sa báť nemusíte. Jej prechod je totiž pomerne náročný a nie veľmi dobre prístupný preto nie je tak výdatne navštevovaná ako iné tiesňavy Slovenského raja. Ponúka však krásnu turistiku úzkou roklinou vytvorenou potokom s názvom Sokol, ktorého dielom sú aj tri vodopády, ktoré Veľký sokol ponúka.

Veľký Sokol, Foto: Archív TASR

Suchá Belá, Košický kraj

Asi najnavštevovanejšou trasou v Slovenskom raji je dolina potoka Suchá Belá. Turistický chodník vedie priamo z jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji – Podlesku. Priechod dolinou trvá približne 2 hodiny, no tým, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, bude trasa trvať určite o niečo dlhšie. Suchá Belá totiž ponúka prekrásne pohľady na dielo prírody. Tiesňava a niekoľko vodopádov vám ukážu pravú tvár Slovenského raja. Počítať však musíte aj porovnateľne väčším počtom návštevníkov, ako v predchádzajúcom prípade.

Suchá Belá, Foto: Archív TASR

Tesárska roklina, Banskobystrický kraj

Nie veľmi dlhú, no jedinečnú roklinu nájdete aj neďaleko Krupiny pri obci Hontianske Tesáre. Táto roklina je unikátna najmä svojím vznikom. Nenachádza sa totiž v krasovej oblasti, ale v oblasti s výskytom vulkanických hornín. Na stenách kaňonu, ktorý do podkladu vyrezal miestny potok môžete veľmi dobre vidieť proces sedimentácie – vrstvenia hornín. Ani návštevník, ktorého geologické zaujímavosti veľmi neberú, však návštevu Tesárskej rokliny ľutovať nebude. Na pomerne krátkej trase vás totiž čakajú až štyri vodopády, pričom najvyšší dosahuje až 8 metrov. Neďaleko samotnej rokliny môžete navštíviť aj pradávne skalné skrýše, ktoré Slováci do skaly vyrili vlastnými rukami.

Tesárska roklina, Foto: Archív TASR

Králická tiesňava, Banskobystrický kraj

Zaujímavé miesto nájdete aj neďaleko Banskej Bystrice pri obci Králiky. Králická tiesňava dostala svoj názov práve podľa nej a nie podľa Králického potoka, ako by si mnohí mohli myslieť. Tiesňavu totiž vytvoril Farebný potok, ktorý sa pri jej konci nakoniec do toho Králického vlieva. Skôr ako o turistiku ide v tomto prípade o príjemnú prechádzku, vhodnú aj pre tých najmenších turistov. Pri prechode nie veľmi dlhou tiesňavou sa vám naskytne pohľad na vysoké skalné steny aj na pomerne divoký Farebný potok. V samotnom závere tiesňavy návštevníkov čaká príjemné prekvapenie v podobe Králického vodopádu. Výlet do tejto tiesňavy môžete spojiť hneď s niekoľkými ďalšími aktivitami a lokalitami, ktoré východné svahy Kremnických vrchov ponúkajú.

Králická tiesňava, Foto: Archív TASR
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články